Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výbuch v pivnici: host si přinesl granát

Česko

PRAHA Restaurace U českého lva v pražském Karlíně má za sebou dramatickou čtvrteční noc. Okolo půl jedenácté večer zde došlo k výbuchu. Hosté naštěstí vyvázli jen se zraněním.

Včera už měla restaurace otevřeno. Výčepní a vrchní obsluhovali, aniž by na nich bylo znát, že předešlou noc téměř nespali. „Mohli jsme být mrtví. Já jsem toho člověka obsluhoval jen pár minut před tím, než to bouchlo, “ připomíná si kritické okamžiky vrchní Petr Vacek, který ten večer pracoval u výčepu.

Třiašedesátiletý muž silnější postavy byl v této restauraci už poněkolikáté. Pokaždé chodíval sám, s nikým se nebavil, nijak na sebe neupozorňoval. Takový divný patron, shoduje se personál. Jenže to není v českých hospodách nic výjimečného. Tentokrát prý přišel oblečený do modré uniformy se zlatými prýmky na rukávech. Podle svědků by mohlo jít o uniformu civilního pilota. Kufřík, který si přinesl, postavil na zem vedle stolu.

Ptal se, co mají dobrého k jídlu. „Doporučili jsme mu guláš. Druhé pivo ještě neměl dopité, bylo půl hodiny před zavírací dobou, když to bouchlo,“ vzpomíná Vacek.

Prostor se rychle zaplnil dýmem. Hořel stůl, židle a knihy v mužově kufříku. Muž ležel zakrvácený na zemi s vážným zraněním nohy. Lehce zraněn byl i starší pár, který u sousedního stolu popíjel víno, a muž u dalšího stolu. Lidé v zadní části restaurace se nerušeně bavili dál.

„Rychle jsme začali kasírovat a do toho jsem volal záchranku. Povídám, máme tady frajera, je dost zle potrhanej. Chtěli, abych s ním mluvil, byl při vědomí a jediné, co řekl, bylo, že mu někdo něco do kufříku dal,“ líčí situaci vrchní Martin Šimůnek.

Muže, který má trvalé bydliště na Moravě, včera vyslechla ve vinohradské nemocnici policie. Podle ní je podezřelý z trestných činů obecného ohrožení a nedovoleného ozbrojování. „Příčinou exploze byla neodborná manipulace s výbušninou, kterou provedl on sám ještě před příchodem do restaurace,“ řekla pražská policejní mluvčí Eva Miklíková.

V restauraci U českého lva se podle Rádia Česko pravidelně scházejí neonacisté. Podle policistů to však s explozí nemá žádnou souvislost. Je pravděpodobné, že muž není zcela psychicky zdráv a bude vyšetřen psychiatrem. Jeho nemocniční pokoj střeží policisté.

Na místě exploze teď chybí stůl a dvě židle. Vrchní žertují, že na stěnu nalepí ceduli s textem „Tady se to stalo“. Do restaurace se totiž chodí dívat řada zvědavců.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...