Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Východní Evropa v jednom pytli

Česko

Země východní Evropy se potýkají s ekonomickými a politickými problémy, hlásá západní tisk. Český premiér Mirek Topolánek takové paušalizování odmítá. LONDÝN/PRAHA Vláda Mirka Topolánka prohrála hlasování o nedůvěře. O čtyři dny dříve oznámil maďarský premiér Ferenc Gyurcsány, že odstupuje. Většina měn východní Evropy v posledních hodinách oslabovala. Rumunsko si zažádalo Mezinárodní měnový fond o peněžní podporu v hodnotě 20 miliard eur. Takto souhrnně popsal dění posledních dní britský deník The Independent. Ekonomické a politické problémy „hodil do jednoho pytle“. A naznačil, že všichni - tedy i Česká republika, která se tomu brání - patříme pro západní média do východní Evropy.

I když Českou republiku, jak píše britský list, netrápí hospodářská krize natolik, jako například Maďarsko, Ukrajinu či Lotyšsko, český export se neustále propadá.

Neznamená to zatím ale, že by Češi či sousední Poláci či Slováci potřebovali nějakou „finanční injekci“ od Mezinárodního měnového fondu či EU.

„Prohrané hlasování ještě více dokazuje, že situace v regionu není ani ekonomicky, ani politicky stabilní,“ uvedl ekonomický expert Bartosz Pawlowski, který nyní působí v Británii. „Přitom Česká republika patřila k jedné z nejlepších zemí ve východní Evropě.“ Český premiér již na začátku března zdůrazňoval, že nechce, aby se o regionu východní Evropy mluvilo paušálně a nekorektně. Podle něj by se každá z členských zemí EU měla hodnotit na základě jejích skutečných výkonů.

A v této souvislosti Česko zatím žádné významné problémy, kromě toho politického - pádu vlády -nemá. Že nastane „házení do jednoho pytle“ si byl Topolánek vědom již po odvolání vlády. „Ten krok nás řadí mezi země, kde v poslední době padla vláda, jako jsou Lotyšsko, Island, Maďarsko. A zkuste se podívat, co to je za země, mezi které se dostáváme, země, které se vážně potýkají s hospodářskou krizi,“ uvedl.

Generalizování v případě východní Evropy odmítá i politolog z bruselského institutu CEPS Piotr Kaczynski. „Poslední dobou je čím dál tím populárnější mluvit o určitém zneklidnění, které nastalo ve východní Evropě. Je ale naprosto špatné spojovat všechny ty země dohromady,“ uvedl Kaczynski. „Je pravda, že Lotyško a Maďarsko mají určité nesnáze, jsou zde ale země, jako Řecko, Irsko či Francie, které se potýkají také s politickými problémy a nikdo je v žádném případě nijak nespojuje,“ dodal.

***

„Pád české vlády dokazuje, že situace v regionu není ekonomicky ani politicky stabilní.“

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...