Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Východní partnerství hrozí krachem

Česko

Premiéra Mirka Topolánka čeká tento týden poslední ze summitů EU. Zatím ale není jasné, kdo ze Západu do Prahy vůbec přijede a zda iniciativa „nevyšumí“ podobně jako Středomořská unie.

BRUSEL/PRAHA Ambiciózní projekt Východního partnerství měl být jedním z vrcholů českého předsednictví. Teď se Češi snaží, aby to tak dopadlo. Mají ale ztíženou situaci. Zejména některým západním státům se nelíbí určité části deklarace, která má ze čtvrtečního summitu Východního partnerství vzejít. Navíc jistá není ani účast některých politiků - nechtějí svou přítomností v Praze zvýraznit význam projektu, o kterém nejsou přesvědčeni.

Cílem Východního partnerství je připoutat k EU šest zemí ležících za jejími východními hranicemi -Arménii, Ázerbájdžán, Gruzii, Ukrajinu, Moldavsko a Bělorusko. „Otázkou je účast západních představitelů, čím dál od nás na západ sem nechtějí jezdit,“ uvedl pro LN zdroj blízký předsednictví. Zatím potvrdila účast německá kancléřka Angela Merkelová, jistí nejsou ani Britové, ani Francouzi. Prezidentu Sarkozymu Východní partnerství „leží v žaludku“. Jeho projekt Středomořské unie (spolupráce EU a zemí z jižního a východního břehu Středozemního moře) nefunguje, a proto se nehrne do podpory konkurenční iniciativy.

Pokud jde o deklaraci, některé její pasáže se prý nelíbí Rakousku a Německu. Jde například o otázku zrušení víz - zatímco dříve se mluvilo jen o perspektivě vízové liberalizace, v deklaraci jsou podle návrhu, který mají LN k dispozici, zmíněny již „postupné kroky“ ke zrušení víz. A to už je, zejména podle starých členů EU, příliš závazný slib.

Deklarace je jen začátek, pak by měla nastoupit práce na konkrétních projektech. Panují obavy, aby iniciativa nevyšuměla podobně jako Středomořská unie, kdy proběhl zahajovací summit a dál téměř nic.

„Obavy, že to vyšumí, jsou, ale budeme na tom dále pracovat. Už se začínáme bavit s ostatními státy, jak budeme projekty tlačit,“ uvedl zdroj z předsednictví. I náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar je optimistický. „Východní partnerství je oproti Středomořské unii střídmější projekt. Na nic si nehraje, nevytváří žádné sekretariáty, pouze otevírá možnost užší bilaterální spolupráce s jednotlivými zeměmi.“ Do června by měla Evropská komise vypracovat první typy projektů a také vybrat koordinátory pro všech šest zemí.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...