31. července 2016 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vycpaní opeřenci i zlodějské náčiní. Úřady řeší, co udělat s kuriozitami

Vycpaní opeřenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vycpaní opeřenci. | foto: ÚZSVM

PRAHA Veterán, vycpaní opeřenci i převlek pro lupiče. To je jen drobný výčet z věcí, které se dostanou k Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Server Lidovky.cz přináší několik kuriozit, které zaskočily i samotné úředníky, kteří nevyužívaný majetek státu spravují.

Kvalitně vycpaní opeřenci

Sbírky Národního muzea mohou mít někdy i prapodivný původ. Od chycených pytláků přistáli na centrále vycpaní opeřenci. „Kvalitně provedené vycpaniny pocházely z trestné činnosti skupiny pytláků a soud pravomocně rozhodl o jejich propadnutí státu. Rozhodnutím Ministerstva kultury ČR poté ptáci rozšířili ornitologické sbírky Národního muzea,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Zlodějské vybavení

Úřad v minulosti musel také například zlikvidovat kompletní výbavu pro loupežné přepadení. „Všechny tyto věci byly značně znečištěny a poničeny. Při manipulaci s takovými věcmi musejí zaměstnanci ÚZSVM postupovat velmi obezřetně, neboť se mnohdy jedná o věci hygienicky závadné, které mohou být zdrojem infekce,“ popsal riziko při manipulaci Ležatka.

Zlodějské vybavení.

Zlodějské vybavení.

Zdařilý padělek za „62 milionů“

Původně se obraz jevil jako dílo za 62 milionů korun. Malba s názvem Krajinka s hradem ale byla padělek - to znamená, že měla nulovou cenu. „Vzhledem k tomu, že se jedná o padělek a jeho hodnota je nulová, zajistili zaměstnanci ÚZSVM jeho komisionální likvidaci,“ prozradil Ležatka.

Zlodějské vybavení.

Padělek za "62" milionů

Dámský revolver vhodný do kabelky

Je účinná a tak malá, že se vejde do kabelky. ÚZSVM, odbor Odloučené pracoviště Ústí nad Orlicí, prodal revolver značky Smith & Wesson, model 36-7 Lady, ráže 38. Nový majitel za něj zaplatil čtyři tisíce korun. Aby si zbraň mohl převzít, musel splnit všechny podmínky - třeba předložit povolení k nabytí zbraně.

Pytle krmné syrovátky

Pytle s krmnou syrovátkou kam až oko dohlédlo. Územní pracoviště úřadu v Českých Budějovicích díky rozhodnutí soudu získalo 1,6 tuny bioproduktu Laktofix 1500. „Majetek zůstává ve vlastnictví soukromých osob až do případného rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení o jeho propadnutí státu, případně o zrušení zajištění, a po tuto dobu jej spravuje ÚZSVM,“ uvádí Ležatka.

Vybavení ze závodní kuchyně

Elektrický, mrazící pult, dřevěný řeznický špalek, pec třítroubová, elektrický hnětač a šlehač, výrobník čaje a kávy z nerezu, plošinový vozík a další předměty. To vše připadlo úřadu v Liberci po zrušení závodní kuchyně. Nakonec se vybavení podařilo prodat za slušných 42 tisíc korun.

Zlodějské vybavení.

Vybavení kuchyně

Látání státního rozpočtu překvapivým nálezem

Překvapivý nález se povedl zaměstnancům ÚZSVM v Českém Krumlově. „Mezi starými novinami a papíry, kterými byl zaplněn téměř celý byt, objevili starou igelitovou tašku s bankovkami různých měn například dolary, libry, marky, šilinky, pesos a franky,“ popsal Ležatka. Ještě platné bankovky byly přidány do rozpočtu státu.

Zlodějské vybavení.

Bankovky

Unikátní veterán

Někdy ÚZSVM získá skutečný unikát, například veterána Škody Spartak. Ten měl navíc najeto ani ne 40 tisíc kilometrů. „Jedinou státní institucí, která projevila velký zájem, bylo právě Technické muzeum v Brně, které Škodu 440 Spartak ve svém sbírkovém fondu dosud nemělo. Toto muzeum je navíc pověřeno k tomu, aby soustřeďovalo vozidla, která byla vyrobena ve východní Evropě,“ referoval o osudu vozu Ležatka.

Zlodějské vybavení.

Veterán

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se rozhodl zlepšit své komunikování na sociálních sítích a připravil sérii letních humorných příběhů. „Cílem je v prázdninovém období trochu odlehčit a poskytnout našim čtenářům jisté oddychové a zajímavé čtení, byť to samozřejmě neodpovídá běžné, denní činnosti zaměstnanců ÚZSVM,“ odůvodňuje Ležatka. Počet fanoušků se díky nim zvedl už o 20 %.

Nejedná se o první úřad, který komunikuje na sociálních sítích nezvyklou formou. Například ministerstvu kultury píše tweety básník, který se stal na internetu díky svému umu malou celebritou. Rozhovor s ním najdete ZDE.

jzlJakub Zelenka
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.