Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výdaje ministerstva práce by kvůli koronavirové krizi mohly klesnout o 10 miliard

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | foto: ČTK

Praha Výdaje ministerstva práce by se kvůli koronavirové krizi mohly seškrtat o deset miliard korun. Nově by tak mohl resort letos utratit 676,8 miliardy korun. Příjmy by proti původnímu plánu mohly být o 25 miliard nižší. Činit by měly 552,59 miliardy. Vyplývá to z upraveného návrhu rozpočtu pro letošní rok. Podle něj se mění příjmy z odvodů i výdaje na nemocenské či penze.

Podle poradce ministryně práce Michala Pícla resort o žádnou sumu nepřichází, naopak ještě nějaké peníze získá. „Na pohled to vypadá, že se bere. Je to ale jen účetní operace. Naopak o deset miliard posilujeme,“ uvedl řekl ČTK Pícl.

Výdaje resortu práce představují dvě pětiny státních výdajů. Velký prostor pro jejich škrty není. Většinou jsou to totiž takzvané výdaje mandatorní, tedy povinné ze zákona. Největší část peněz se vyplácí na důchody.

Celkové výdaje by i po změnách měly být téměř o 40 miliard vyšší než v minulém roce. Příjmy by po novele měly zůstat zhruba stejné jako loni. Upravený rozpočet počítá s tím, že se i přes krizi, uzavřené provozy, karantény, rodiče na ošetřovném a odpuštění záloh živnostníkům vybere víc na sociálních odvodech než loni. Resort by tak měl mít z důchodového pojištění 487,95 miliardy. Proti původnímu letošnímu očekávání je to o 22,4 miliardy méně, ale o 6,6 miliardy víc než v loňském rozpočtu. Vybrané nemocenské pojištění mělo letos činit zhruba stejně jako loni, a to kolem 60 miliard. Nová verze rozpočtu uvádí částku zhruba o 2,5 miliardy nižší.

Novela upravuje celkové příjmy a výdaje, příjmy z pojistného a výdaje na penze a nemocenské. Jiné položky nemění. Suma na důchody z letošního schváleného rozpočtu se nyní škrtá o 20 miliard korun. Místo 495,24 miliardy by měla činit 475,24 miliardy.

Podle zdůvodnění z podkladů k rozpočtové novele se 20 miliard na penze neseškrtává, ale jen přesune do jiné kapitoly do finančních aktiv. „Prostředky na tomto účtu vznikly v minulých letech, kdy byl systém důchodového pojištění v přebytku. Částka 20 miliard korun odpovídá očekávané výši deficitu systému důchodového pojištění. Celkový objem prostředků na důchody se nezmění,“ uvedlo ministerstvo financí. Podle Pícla se využijí přebytky z důchodového systému z posledních let.

Naopak na výdaje na nemocenské dávky, které zahrnují právě ošetřovné, se přidává deset miliard. Výdaje by místo původních 40,3 miliardy měly dosahovat 50,3 miliardy.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na důchody loni vyplatila 460,51 miliardy korun. Bylo to jen o něco méně, než počítal loňský rozpočet. Od ledna se letos důchody zvyšovaly. Průměrná penze stoupla o 900 korun. Celkem tak mělo být podle loňských propočtů na důchody letos potřeba zhruba o 37 miliard korun víc než loni, suma se musí vyplatit podle zákona.

„Chtěla bych ubezpečit, že důchody zůstanou v nezměněné výši. V tomto ohledu bych chtěla, aby byli všichni klidní,“ uvedla po pondělním jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Proti loňské vyplacené sumě je nová letošní částka na penze vyšší zhruba o 15 miliard. Na konci loňska bylo v Česku téměř 2,9 milionu lidí, kteří pobírali starobní, invalidní a pozůstalostní důchody. Starobních důchodců bylo přes 2,4 milionu.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.