Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výdaje stran na kampaně sníží. Strop pro parlamentní volby bude 90 milionů

Česko

  10:33aktualizováno  12:38
PRAHA - Strany asi budou mít od příštího roku omezeny výdaje na volební kampaně. U voleb do Sněmovny to bude 90 milionů korun, u jiných typů voleb to bude méně.

Ilustrační foto: Volby foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zavést to mají novely volebních zákonů, které schválila Sněmovna. Změny ještě musí potvrdit Senát.

Novely počítají také s povinným zřízením transparentních volebních účtů a podřízením dohledu nad hospodařením stran novému nezávislému úřadu.

Dar politickým stranám

Politické strany asi budou moci dostat od jednoho jednotlivce nebo firmy jako dar nejvýše tři miliony korun za rok. Vládní novelu o politických stranách schválila Sněmovna. Poslanci podpořili i některá zpřísnění předlohy. Pokud ji schválí i senátoři a podepíše prezident, stranám se naopak vrátí výše státních příspěvků za poslance, senátory a za krajské a pražské zastupitele na úroveň před ekonomickou krizí.

Novela má také zvýšit stranám pro sněmovní a evropské volby volební kauci, tedy příspěvek na volební náklady, a to z 15 tisíc na 19 tisíc korun. Ministerstvo vnitra to zdůvodnilo inflací.

Poslanci vládní předlohu doplnili o omezení kampaně, kterou by ve prospěch konkrétní strany či kandidáta prováděli nekandidující jednotlivci, firmy nebo spolky. Museli by se u úřadu pod hrozbou sankce zaregistrovat a do kampaně by nesměli investovat více než 1,8 milionu korun v případě voleb do Sněmovny.

Autor:

Mohlo by vás zajímat