Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vydání kmotra Nováka je na spadnutí, němečtí žalobci chystají žádost k soudu

Česko

  11:46
PRAHA - Němečtí žalobci rozjeli ostrý proces, jenž má vést k vydání bývalého senátora Alexandra Nováka ke stíhání do České republiky. Novák představuje jednu ze dvou hlavních figur v případu údajně zločinecké skupiny kolem ROP Severozápad. Podle zjištění serveru Lidovky.cz už německá strana dostala rukou požadované podklady od českých úřadů a začala připravovat podnět soudu pro jeho vydání. Novák sedí od 3. ledna ve vazbě ve Frankfurtu nad Mohanem.

Okresní soud v Litoměřicích podmíněně propustil Alexandra Nováka odsouzeného za přijetí úplatku 43 milionů korun z výkonu trestu foto: Iveta Lhotská - Mafra

„Již jsme obdrželi doplňující informace z České republiky,“ potvrdila zjištění serveru Lidovky.cz vedoucí státní zástupkyně z Frankfurtu nad Mohanem Christina Köhler. Frankfurtská prokuratura tak chystá pro tamní soud žádost, aby dovolil předání Nováka do rukou české spravedlnosti. „Žádost o přípustnost vydání pro Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem už se připravuje,“ dodala žalobkyně Köhler.

Blíží se vydání kmotra Nováka z kauzy ROP? Češi odpověděli, na tahu jsou Němci

Pokud soud přípustnost Nováka ke stíhání v Česku potvrdí, vydání bývalého senátora ODS nic nebrání. Jeho realizaci zajistí frankfurtští žalobci a tamější policie po dohodě s českou stranou. „V případě, že je předání osoby povoleno a tato osoba má být předána na základě do České republiky, samotný způsob a termín předání osoby je dohodnut cestou národních centrál SIRENE. V České republice patří do působnosti policie,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Podklady pro kauzu spočívající v účelovém porcování evropských dotací z ROP Severozápad v letech 2008 až 2011 poskytlo frankfurtské prokuratuře Vrchní státní zastupitelství v Praze, jež vyšetřování machinací s údajnou škodou ve výši 13,9 miliardy korun dozoruje. Právě informace od pražských žalobců umožnily, aby Němci spustili proces vedoucí k vydání Nováka. „Opravdu to nebudu komentovat, nezlobte se,“ reagoval pro server Lidovky.cz na poslední vývoj dozorující státní zástupce Tomáš Minx.

Novák chtěl utéct, vysvětil soud evropský zatykač

Policie začala se zatýkáním loni 13. prosince, v kauze obvinila 23 lidí. Na Nováka tehdy nedošlo, byl totiž na pracovní cestě v USA. Jenže na základě Evropského zatýkacího rozkazu vydaného ústeckým okresním soudem a po zásahu českého ministerstva spravedlnosti americké úřady posadily Nováka v Los Angeles na letadlo, které 24. prosince přistálo ve Frankfurtu nad Mohanem. Tam už na kmotra čekala s pouty německá policie.

Okresní soud v Litoměřicích podmíněně propustil Alexandra Nováka odsouzeného za...
Alexandr Novák si v Česku odseděl půlku svého čtyřletého trestu za korupci.

Evropský zatykač na exsenátora podepsal ústecký soudce Martin Mihal. Podle něj měl soud dostatek indicií, že se Novák hodlá trestnímu stíhání vyhnout. Pod rozkaz připojil svůj podpis 22. prosince. „Byl tady návrh státního zástupce s tím, že se podezřelý pokusí utéct,“ vysvětlil už dříve serveru Lidovky.cz Mihal. Novák se například loni v květnu vzdal českého občanství, ponechal si pouze německé.

Alexandra Nováka považují kriminalisté za jednu z dvou hlavních postav, které údajně na zmanipulovaný systém rozdělování dotací spřáteleným politicko-podnikatelským strukturám dohlížely. Bývalého starostu Chomutova chtějí vyšetřovatelé obvinit z šesti trestných činů, mimo jiné mu přičítají účast na organizované zločinecké skupině, poškozování finančních zájmů Evropské unie nebo organizátorství k podplacení. V krajním případě mu hrozí 13 let za mřížemi.

Autor:

Mohlo by vás zajímat