Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vydělávají díky dolům pod zemí

Česko

STONAVA Kvůli těžbě černého uhlí málem přestala obec Stonava na Karvinsku existovat. Dnes vděčí místní černému uhlí za jinde nevídané výhody. Jako v jedné z mála si dokonce „dovolí“ zítra o státním svátku vyvěsit vlajky i jinde, než to vyžaduje zákon. Mají tam na to.

Z obecní kasy dostávají lidé dotace na chov domácích zvířat, což je patrně unikum v celé republice. K připojení na internet si stačí jen zaplatit montáž a anténu za tři tisíce korun. Měsíční poplatky za připojení už hradí obec. „I díky internetu se zdejší lidé mohou přiblížit a otevřít okolní Evropě,“ vysvětluje Ondřej Feber, který je tam starostou nepřetržitě osmnáct let.

Obec s necelými dvěma tisíci obyvateli, kde se zhruba čtvrtina lidí hlásí k polské národnosti, má díky dolům roční rozpočet okolo čtyřiceti milionů korun. Pod obcí se těží a šachty platí. „Ve srovnání s jinými rozpočty srovnatelně velkých obcí je to částka velmi uspokojivá,“ hodnotí nezvykle vysoké příjmy starosta. Chcete zateplit dům? Z obecní pokladny vám přidají 220 korun na čtvereční metr. „Lidé v jiných obcích, které nemají šachty, zase nemají ani takové problémy. Když ve zprávách stále opakovali informace o otřesech způsobených zemětřesením v západních Čechách, musel jsem se smát. My jsme na takové věci kvůli šachtám už léta zvyklí. Nikoho nenapadne volat televizi,“ říká Feber.

Ještě na konci 80. let byl přitom pohled na Stonavu tristní. Na desítkách hektarů se rozprostírala černá kaliště okolních šachet. Obec měla necelých 1500 obyvatel převážně důchodového věku. Definitivně Stonavu měla zahubit stavba obří koksovny. Už bylo vykáceno sto hektarů lesa a zbouráno šedesát rodinných domů. Lidé se ve velkém stěhovali do okolních měst - Havířova, Karviné a Českého Těšína. O tom, že koksovna stát ve Stonavě nebude, rozhodl až v roce 1991 tehdejší premiér Marián Čalfa. Koksovně už rostly základy, byla hotová i kanalizace.

Dnes se místo, kde měla stát, hledá velmi obtížně. Po šestnácti letech na místě koksovny vyrostl lesík, lidé tam sbírají houby. V místních potocích se poprvé od 50. let usadili raci a v někdejších kalištích žijí ryby. Rybář Vilém Kožušník sleduje kvalitu vod i ryb desítky let a ujišťuje, že dnes ryby zde vylovené jsou naprosto normální.

Ze šachet má obec i jiný prospěch. Z vrtů využívá geotermální teplo a vytápí nejen zdejší kostel, ale i obecní úřad. Brzy místním začnou topit i odpady ze zdejšího vepřína.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: