Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyděrači odposlouchávali telefony. Kdo další má v Česku Agátu?

Pouta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouta (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Organizovaný gang policistů a zločinců ze severních Čech a Prahy disponoval špičkovou technikou, jakou používají pouze vybrané elitní útvary policie a tajné služby. Mezi jeho "nádobíčko" patřilo třeba odposlouchávací zařízení Agáta, jehož cena dosahuje až 20 milionů korun.

Když si před několika dny detektivové z protimafiánského útvaru přišli pro Vladimíra Svobodu alias Nešpůrka, bývalého spolupracovníka Františka Mrázka a expolicistu, nestačili se divit. Kromě části trestních spisů u něj našli Agátu, tedy speciální zařízení, které umí odposlouchávat telefonní hovory nebo vystopovat, kde přesně se člověk s telefonem nachází. Dosud přitom chyběly důkazy, že by sofistikovanou techniku prolamující soukromí měl v Česku k dispozici i někdo jiný než státní bezpečnostní složky.

"Hodně záleží na verzi, nejlepší stojí až ke dvaceti milionům,“ řekl k tomu šéf Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer, jehož útvar se odposlechy zabývá.

Definitivně se tím potvrzuje, že odposlouchávat telefony v Česku nemůže jen stát, ale i bezpečnostní agentury či přímo kriminální gangy. V minulosti se spekulovalo o tom, že Agátu má například ABL.

ČTĚTE TAKÉ:


Jenže to nebylo všechno, co zásahové komando u Nešpůrka a spol. našlo. Členové gangu měli legálně držené automatické zbraně a cenné kontakty dovnitř policejního sboru. Svoboda díky svým úzkým vazbám na policisty v severních Čechách a v Praze dostal podle detektivů i informace z interních policejních databází.

Bývalý spolupracovník kmotra Mrázka byl údajně jedním z hlavních členů šestičlenného gangu, které v rámci akce s krycím názvem Ares zadrželi policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Všichni jsou podezřelí z vydírání dvaačtyřicetiletého muže, kterého prý chtěl šéf skupiny – liberecký podnikatel – vyšachovat z obchodu s lehkými topnými oleji (LTO).

Rozsáhlá trestná činnost

O hladký průběh se měl postarat Svoboda ještě s jedním mužem. "Zadávali úkoly dalším třem osobám, které měly dělat špinavou práci,“ doplnil mluvčí Pavel Hanták. Detektivové naznačují, že případ podnikatele s LTO není ojedinělý a trestná činnost je mnohem rozsáhlejší. Detektivové totiž při domovních prohlídkách našli kompromitující materiály na několik dalších lidí, které mohly sloužit k diskreditaci či vydírání.

Kvůli kauze byla také obviněna pětice policistů z Prahy a Liberecka. A nebyli to žádní "pěšáci“. Mezi nimi byl například detektiv protikorupční policie nebo policista na postu šéfa územního obvodu.

"Podezřelí od policistů na objednávku například zjišťovali, zda se o danou osobu zajímá policie, případně nabízeli, že by to mohli zastavit,“ popsal šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Celá skupina byla podle něj velmi organizovaná a nebezpečná. "Bojím se, že když se tito lidé spojí s policisty, občan má jen málo možností, jak se bránit,“ míní Šlachta.

Co je to Agáta

Agáta je silná zbraň v oblasti moderní kriminalistiky. Přestože systém není určen k odposlouchávání, v kombinaci se speciálním softwarem to hravě zvládne. Kromě toho dokáže bez problémů zjistit lokalizační data volajícího a prolomit anonymitu sim karty. Aparatura je umístěna většinou v dodávce s integrovanou anténou, která jednoduše dorazí do oblasti, kde se bude "odposlech" provádět a přesměruje všechny probíhající hovory v dané oblasti do své antény. Tím vyřadí, resp. nahradí vysílač mobilního operátora tak, aby nikdo nic nepoznal. Případ gangu kolem Svobody definitivně potvrdil podezření, že soukromé hovory kromě policie a kriminalistů mohou odposlouchávat i soukromé bezpečnostní agentury, v tomto případě dokonce zločinci

V minulosti se spekulovalo, že stejné zařízení vlastní agentura ABL rodiny Víta Bárty. Stejně tak musel vlastnictví Agáty vyvracet Nadační fond proti korupci finančníka Karla Janečka a exšpiona Karla Randáka. Server Vaše svoboda, který spolupracuje s advokátní kanceláří Šachta & Partners a který má blízko ke kmotru Ivo Rittigovi, vypustil informaci, že spolupracovníci fondu se s odposlouchávacím zařízením prohánějí po Praze. Fond to označil za naprostý nesmysl.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...