29. března 2008 11:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vydražily se známky Krejčíře

Dražba - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dražba - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Vzácná sbírka známek, kterou zanechal zmizelý podnikatel Lambert Krejčíř, otec uprchlého Radovana Krejčíře, se při dnešní aukci prodala za 13,65 milionu korun. Sbírku dala do dražby manželka Lamberta Krejčíře Naděžda. Organizátora aukce Jiří Majer uvedl, že novým majitelem kolekce se stal český podnikatel mladší 40 let, který se snaží vybudovat rozsáhlou sbírku.

Podle odborníků jde zřejmě o nejvzácnější a největší sbírku, která byla v Česku prodána v jedné aukci. Majer dnes uvedl, že v minulosti prodal sbírku v ceně 40 milionů korun. Prodej se ale uskutečnil během šesti aukcí. "Jsem mimořádně spokojen a spokojena je také paní Krejčířová. Sbírka je nyní v těch nejlepších rukou," řekl organizátor aukce Jiří Majer.

Samotné známky v aukční síni nebyly. Po celou dobu jsou uloženy v bezpečnostní schránce České spořitelny. Po složení jistiny milion korun si je ještě před aukcí prohlédlo 14 zájemců.
Nový majitel ve skutečnosti za sbírku zaplatí 15,27 milionu korun. K ceně dosažené při dražbě se totiž připočítá desetiprocentní aukční přirážka a DPH. Peníze musí složit do 15. dubna.

Lambert Krejčíř zmizel na podzim roku 2002. Skupina šesti mužů podle policie podnikatele unesla, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna. Během únosu Lambert Krejčíř údajně zemřel. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno. "Pro paní Krejčířovou to bylo rozloučení s manželem a sběrateli, které znal. Zřejmě už nevěří, že je
naživu," řekl novinářům Majer.

Základem vzácné sbírky jsou známky označované jako PČ 1919. Jde o rakouské a maďarské známky, které pozbyly platnosti a Československá pošta je vyměňovala za nové. Původně byly určeny ke zničení, ale nakonec byly označeny přetiskem Pošta Československá 1919 a prodávány sběratelům.

Sbírka po Lambertu Krejčířovi obsahuje i několik unikátů, které by při jednotlivém prodeji mohly přesáhnout milionovou hodnotu. Například chybotisk 50/50 Doplatit má katalogovou hodnotu 1,5 milionu, v Česku existuje pouze v počtu 17 kusů. Vzácný je i rohový čtyřblok 20f Magyar posta, za nějž prý Krejčíř zaplatil 1,4 milionu.

Sbírka obsahovala i falzifikáty
Podle dnešní Mladé fronty Dnes obsahuje sbírka kromě vzácných známek i falzifikáty, které však nebyly zahrnuty v její katalogové ceně. Radovan Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, je od 21. dubna 2007 v Jihoafrické republice, kam na falešný pas přicestoval ze Seychel. Na Seychely, jejichž je občanem, uprchl z Česka.
Soud v jihoafrickém Johannesburgu letos 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR do Česka k trestnímu stíhání. Soudce rozhodnutí zdůvodnil i tím, že mnoho z činů, kvůli nimž je Krejčíř stíhán v ČR, není v JAR trestných. V rozsudku také uvedl, že české trestní řízení proti Krejčířovi je politicky motivované. Verdikt není pravomocný.

Podle dnešního Práva zorganizoval prodej známek sám Radovan Krejčíř. S odvoláním na zdroj obeznámený se situací kontroverzního českého podnikatele list uvedl, že výtěžek z prodeje sbírky známek získá právě on. Pro uprchlého podnikatele by to byl podle deníku vítaný příjem. "Není na tom totiž ani zdaleka tak dobře, jak se snaží působit navenek," řekl prý nejmenovaný zdroj. "Peníze půjdou samozřejmě paní Krejčířové," řekl dnes po skončení aukce k této spekulaci Majer. "Chtěl bych být tak zabezpečený jako paní Krejčířová," dodal s úsměvem.
ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.