Pondělí 7. října 2024, svátek má Justýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výfuk „střílel“. Vojáci se lekli

Česko

Bohumír Soukup zemřel při neuvěřitelné souhře náhod. Na zadním sedadle služebního auta, ve kterém ho zasáhla sovětská kulka, neměl původně vůbec sedět, jeho řidič si dále spletl cestu a vůz se ještě ke všemu v kritické chvíli pokazil. Podle pozdějšího svědectví pozůstalých si navíc Soukup vždy sedal v autě dopředu, v den své smrti ale udělal těžko vysvětlitelnou výjimku, která ho stála život.

Šestačtyřicetiletý stavbyvedoucí z Kovosvitu v Sezimově Ústí Soukup měl 5. září oslavovat vdavky jediné dcery. Nechal se ale od spolupracovníků uprosit, sedl do služební Tatry 603 a odjel zkolaudovat stavbu rekreačního střediska u Vimperka. Jeho řidič Josef Dvořák ale neznal dobře cestu, zabloudil a odchýlil se od obvyklé trasy.

Během cesty se auto porouchalo a začalo „střílet“ do výfuku. O nijak vážnou závadu ale nešlo a tak posádka vozu jela dál. Rány ale dokázaly poplašit posádku sovětské armády, která nedaleko od Vimperka hlídala silnici. Sověti se domnívali, že slyší skutečnou střelbu a když pak zahlédli černé auto uhánějící k hranicím, neváhali a vyhlásili poplach.

Soukup s Dvořákem mezitím dorazili na stavbu, ale brzy zjistili, že budou muset zajet do blízkého Vimperka. Po cestě měli tu smůlu, že narazili na zalarmovanou sovětskou hlídku tvořenou seržantem Vladimirem Olšanským a vojínem Achmedem Jaraljevem. Oba vojáci nechali auto přejet a pak na něj zezadu vystřelili ze svých samopalů dvě dávky. Tatru trefily celkem tři kulky, jedna z nich zasáhla a na místě zabila Bohumíra Soukupa.

Pohřeb měl o čtyři dny později a sešlo se na něm mnoho lidí. Na pietní akt také dohlížela Státní bezpečnost a pozůstalé ohlušoval řev sovětských letadel, která křižovala nebe. Protiokupačně laděnou řeč za mrtvého přítele držel sám ředitel Kovosvitu. Komunista a člen Svazu československo-sovětského přátelství Soukup pak sice in memoriam dostal Řád práce, ředitel Kovosvitu ale musel ze svého místa odejít a živit se jako dělník. Trest pak dopadl i na jeho děti, které nebyly z politických důvodů přijaty na vysokou školu.

Zbytečnou smrt prověřovaly české i sovětské úřady, viník ale potrestání unikl. Sověti totiž vyšetřování sabotovali a neumožnili zjistit pravdu.

Autor: