Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

„Vyhandlují“ strany eurokomisaře?

Česko

Analýza - komisař

Vladimír Špidla versus Alexandr Vondra. Pokud se Fischerova vláda „neemancipuje“, nebo se ČSSD s ODS nedohodnou – což nevypadá pravděpodobně – českým kandidátem na eurokomisaře bude zřejmě někdo jiný.

PRAHA Máloco se jeví tak nepravděpodobně, jako to, že by se ODS a ČSSD bez dalších podmínek shodly na jednom ze dvou kandidátů, které nyní kabinetu Jana Fischera nabízejí. Pro ODS je absolutně nepřijatelný socialistický kandidát Vladimír Špidla, přestože (nebo možná právě proto) má s prací eurokomisaře zkušenosti z posledních pěti let. Na ČSSD zase v této souvislosti působí jako červená barva na býka jméno Alexandra Vondry. Své kandidáty sice mají i další strany, na jejich názoru ale nyní moc nezáleží. Fischer vybere sám V otázce výběru kandidáta na eurokomisaře existují tři možné varianty vývoje. V té první – a nejméně pravděpodobné – by se Fischerova vláda, která má v nominaci evropského komisaře oficiálně hlavní slovo, rozhodla tahanice dvou nejsilnějších stran ignorovat. „Nemyslím, že je Špidla nejvhodnější kandidát pro Česko,“ tvrdí místopředseda ODS Ivan Langer. „Ani neznáme věcné výhrady proti Vladimíru Špidlovi. Předseda komise Barroso ho za působení ve funkci chválil, navíc máme signály, že by mohl být místopředsedou komise, což by bylo pro ČR významné. Pan Vondra je pro nás nepřijatelný,“ namítá Langrův protějšek z ČSSD Lubomír Zaorálek. Vláda by však mohla vybrat jednoho z kandidátů druhé straně „navzdory“. Pak by to ale bylo bráno jako jasné přihlášení se k jedné straně, druhá by například mohla odvolat své ministry, nebo vládu přestat podporovat ve sněmovně. Kdyby vláda zvolila někoho úplně jiného, mohla by si pohněvat obě velké strany. „Těžko bychom to skousávali. Ale že bychom kvůli tomu bořili vládu, to ne,“ uvedl Zaorálek.

Dohodnou se na někom třetím Druhá varianta je, že aby odblokovaly napětí, mohou se ODS a ČSSD dohodnout na třetí osobě. Špidla s Vondrou by se „vypárovali“ a hledala by se kompromisní osoba. „Nevylučuji, že to takhle dopadne, byť pořád věřím, že socialisté pochopí, že nemohou chtít všechno, “ tvrdí Langer. „Nedokážu říct výsledek. Ale Špidla je kvalitní kandidát. A kompromis ve stylu: vybereme někoho, kdo nikomu nevadí, není dobrý pro zemi,“ podotýká k této možnosti Zaorálek. Podle informací LN ale dnes u premiéra mají být i jednání mezi ODS a ČSSD na téma eurokomisař. Něco za něco. Třeba za Pecinu Případně může dojít k třetí variantě. A tedy, že občanští a sociální demokraté uzavřou širší dohodu, která by zahrnovala kromě postu eurokomisaře třeba další místa ve vládě, nebo prosazení jejích programových priorit. Mezi špičkami ODS se například mluví o tom, že by mohli socialistům „nechat Špidlu“, pokud by ale z vlády odešel ministr vnitra Martin Pecina. „Možná by to takto šlo udělat,“ podotkl zdroj LN blízký šéfovi ODS Mirku Topolánkovi. Oficiálně ale obě strany podobnou dohodu vylučují. „Takto s tak důležitou funkcí obchodovat nelze,“ tvrdí Langer. „Nepřipadá mi dobré takto obchodovat s funkcí eurokomisaře. Požadavek na odvolání Peciny je navíc nepřijatelný,“ poznamenal Zaorálek.

Autor: