Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
4. září 2015 7:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyhazov kvůli odmítnutí spoluúčasti na korupci? Nepochybili jsme, hájí se vnitro

Eva Outlá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Outlá | foto: Šárka KabátováLidovky.cz

PRAHA Ministerstvo vnitra trvá na tom, že v případě úřednice Evy Outlé nepochybilo. Bývalá vysoká manažerka ústeckých hasičů tvrdí, že čelila bossingu a po tom, co se odmítla podílet na korupci, přišla o práci úplně. Server Lidovky.cz se kvůli případu obrátil na ombudsmanku vnitra, ta však většinu otázek týkajících se případu ponechala bez odpovědi.

Ombudsmanka Blanka Besserová se případem Outlé zabývala pouze jednou: před třemi lety, když ji po vyhazovu od Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Outlá upozornila na porušení zákona ze strany hasičů.

„Chtěla si v rámci nabídkového řízení zažádat o převedení na tabulku ve stejné služební hodnosti Hasičského záchranného sboru Hlavního města Prahy, kterou však vedení pražského krajského ředitelství HZS už obsadilo. Na základě komunikace paní ombudsmanky Besserové a tehdejšího ředitele krajského ředitelství HZS došlo k napravení situace,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Vaňková.

O případu Outlé server Lidovky.cz informoval tento týden. Úřednice se už jedenáct let snaží získat zpět svoji práci. Po dvou letech v pozici náměstkyně musela podle svých slov uvolnit místo známé tehdejšího krajského ředitele. Posléze údajně čelila bossingu. Jak tvrdí, přišla například o osobní ohodnocení, dostávala kázeňské tresty a práci navíc.

V roce 2007 se odmítla podílet na protěžování předem vybraných uchazečů o zakázky hasičů. „Konkrétně nutil (její tehdejší nadřízený) investiční referentku, aby poslala stavební dokumentaci firmě, která měla zakázku vyhrát, před výběrovým řízením. Já jsem jí to zakázala, jenže on ji donutil to udělat. Nakonec to vyhráli kvůli nejnižší ceně, kterou téměř okamžitě navýšili o vícepráce,“ líčí Outlá. Celkem mluví o třech podobně zmanipulovaných tendrech. Věc popsala i policii, která ale případ odložila. Pak přišla o místo definitivně.

V současnosti Outlá zůstala bez práce a kvůli údajně nespravedlivému vyhazovu se soudí.

Co je to bossing

Bossing se může projevovat jako: neodůvodněné nerovné zacházení s některými zaměstnanci, nepřiměřený postih zaměstnance, zadávání pracovních úkolů, jejichž splnění je pro zaměstnance nereálné, ukládání ponižujících úkolů, sociální izolace atp.

Může jít také o sexuální obtěžování zaměstnance či zaměstnankyně. Standardní užití pravomocí či oprávnění nadřízeného nelze s bossingem zaměňovat. Pokud nadřízený např. nepřizná prémii zaměstnanci, neboť jeho pracovní výkon za dané období to neodůvodňoval, nelze hovořit o šikaně. U bossingu je postavení nadřízeného zneužíváno k ponížení či zastrašení podřízeného. Takový nátlak může mít za cíl až „dobrovolné“ rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance.

Zdroj:

Odpověď Besserové považuje za skandální. „Nepomohla mi. Úřady ombudsmana vnitra či ombudsmanky Anny Šabatové jsou naprosto k ničemu. V mém případě, když jsem se na ombudsmanku paní Besserovou obrátila, to nebylo kvůli tomu, že jsem si zažádala o nějaké místo. Na to místo jsem měla být ustanovena ze zákona,“ zlobí se.

Server Lidovky.cz se ombudsmanky Besserové v souvislostí s případem například ptal na její stanovisko, zda se jím bude zabývat či jak podle ní Outlá měla postupovat. Na dotazy však neodpověděla.

Vyhozená úřednice se se žádostí o přezkumné řízení obrátila i na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). „Veškerá podání, která mu paní Eva Outlá zaslala, řádně a dle zákona posoudil a zodpověděl ministr vnitra Milan Chovanec. Znovu také uvádíme, že věc byla i předmětem šetření veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, která v postupu ministra vnitra ani v postupu příslušného krajského ředitele hasičského záchranného sboru neshledala jakákoli pochybení,“ argumentuje mluvčí vnitra Vaňková.

Vyhozená úřednice se však nevzdává, aktuálně bojuje proti postupu hasičů a vnitra u dvou soudů. V Ústí nad Labem podala žalobu na ochranu osobnosti, u soudu v Praze se zase soudí kvůli vyhazovu.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.