Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyhazov právníka Hasenkopfa z Hradu je neplatný, rozhodl soud

Bývalý právní poradce Václava Klause Pavel Hasenkopf v Otázkách Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý právní poradce Václava Klause Pavel Hasenkopf v Otázkách Václava Moravce. | foto: ČTK

PRAHA Výpověď, kterou loni dala Kancelář prezidenta republiky právníkovi Pavlu Hasenkopfovi, je neplatná. K tomuto závěru dospěl Obvodní soud pro Prahu 1, rozsudek zatím není pravomocný.

  • Hasenkopf byl poradcem exprezidenta Václava Klause, za Klausova nástupce Miloše Zemana dostal výpověď poté, co se s Hradem začal přít o autorství amnestie.
  • Kancelář výpověď zdůvodnila údajnými pracovními absencemi.

"Soud si nedělá iluze a je mu jasné, že s příchodem nového vedení dochází k potřebám změn. Ty však mohou být realizovány jiným způsobem," uvedl předseda soudního senátu Michal Tománek.

Zdůraznil, že okamžité zrušení pracovního poměru, tedy takzvanou výpověď "na hodinu", pokládá zákoník práce až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů. Zároveň naznačil, že kdyby Hrad zvolil standardní způsob výpovědi, bylo by takový postup právně v pořádku.

Sledování docházky na zakázku hradního kancléře

Konstatoval také, že jednou z povinností zaměstnavatele je řádně zaměstnanci přidělovat práci. Naopak zaměstnanec nemá povinnost vyzývat zaměstnavatele k tomu, aby mu práci přiděloval. Pokud tedy není vyjasněné, jakou práci má vlastně zaměstnanec vykonávat, není podle Tománka jeho povinností, aby se v práci zdržoval.

"Na soud také zapůsobilo poněkud zvláštně, že sledování pracovní docházky pana žalobce bylo - v uvozovkách - na určitou zakázku pana kancléře Mynáře," doplnil soudce.

Vratislav Mynář

Vratislav Mynář

Zemanův kancléř Vratislav Mynář u soudu společně s dalšími vedoucími zaměstnanci Hradu vypovídal v roli svědka. Uvedl, že sám Hasenkopfa ve dvou případech v pracovní době marně sháněl v kanceláři. Podle šéfa personálního odboru Hradu Petra Šeráka právník v dubnu 2013 prokazatelně pět dní nepřišel do práce a problémy s docházkou měl dlouhodobě. Hasenkopf s tím nesouhlasí. Šerák navíc na dotaz soudce připustil, že právník od zaměstnavatele kvůli absencím nikdy nedostal písemnou výtku.

Trestní oznámení pro pomluvu

Hasenkopf po skončení jednání nechtěl novinářům odpovídat na dotazy, kam žalobou směřuje - zda by se chtěl na Hrad vrátit, či zda například usiluje o náhradu ušlého zisku. Naznačil také, že kvůli tvrzení o údajných absencích zvažuje trestní oznámení pro pomluvu na některé zaměstnance kanceláře prezidenta republiky.

Právní zástupce Hradu Marek Nespala opouštěl jednací síň viditelně rozladěný, proti rozsudku se chce odvolat. Zkritizoval soudce mimo jiné za nestandardní vedení jednání, při kterém například vůbec nedošlo na závěrečné návrhy obou stran a rovnou byl vynesen rozsudek.

PSALI JSME

Prezident Zeman i kancléř Mynář označili loni na jaře Hasenkopfa za autora textu novoroční amnestie. Právník autorství dlouhodobě popírá, v minulosti uvedl, že text vznikl na ministerstvu spravedlnosti. Zemana, Mynáře i prezidentskou kancelář proto zažaloval, požaduje omluvu a finanční zadostiučinění ve výši jednoho milionu korun. Žalobou na ochranu osobnosti se bude zabývat pražský městský soud.

Bude projednávat i Hasenkopfovu správní žalobu na prezidentskou kancelář, v níž právník napadá to, že mu úřad odmítl poskytnout informace o přípravě amnestie, kterou v roce 1998 vyhlásil tehdejší prezident Václav Havel.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!