Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výheň nekončí. Lehce se ochladí až v neděli, bude 'jen' 28 stupňů

Česko

  10:55
PRAHA - Slunce nám stále nechce dopřát oddechu. Až do neděle budou Česko trápit pětatřicetistupňová vedra. Místy se mohou objevit bouřky a někde dokonce i přívalové deště a kroupy. Lehce se ochladí až v neděli, kdy meteorologové předpokládají, že nejvyšší denní teploty dosáhnou "jen" 28 stupňů. Větší ochlazení ale zřejmě nepřijde ani v příštím týdnu.

Horko vydrží minimálně do konce týdne. foto: ČTK/AP

Ve středu se objeví bouřky jen ojediněle v horských oblastech. Obloha nad Českem bude jinak jasná až polojasná a teploty se budou stále držet v rozmezí 30 až 34 stupňů.

Ve čtvrtek pozor na bouřky

Silné bouřky se mají vyskytovat ve čtvrtek od 11:00 do 22:00 hlavně v krajích Pardubickém, Královéhradeckém, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém, Moravskoslezském a na Vysočině.

Ještě o stupínek výš se vyšplhá teplota ve čtvrtek, přestože meteorologové očekávají, že v Čechách bude polojasno až oblačno. Naproti tomu na Moravě bude po celý den nebe bez mráčku. V Čechách se již přes den mohou objevit přeháňky a někde i bouřky, na Moravu dorazí až večer. "Zejména ve východní polovině republiky se ve čtvrtek místy vyskytnou intenzivní bouřky se srážkami kolem 30 mm," upozorňuje Český hydrometeorologický ústav. Večer pak hrozí intenzivní bouřky zejména ve Slezsku.

Čtěte také


Obloha bez mráčku se ukáže znovu v pátek. Teploty se udrží na 35 stupních. Místy ale hrozí přívalové deště a kroupy. Podobné počasí hlásí meteorologové i na sobotu, nebe se ale znovu zatáhne. V Čechách teploty klesnou k 32 stupňům, Morava se však i nadále bude vařit v 35 stupních.

Pozor na bouřky, kroupy a přívalové deště. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Až v neděli klesnou teploty pod třicítku. Obloha bude oblačná, přijdou dešťové přeháňky a teploty v rozmezí 24 až 28 stupňů. Velké ochlazení nás ale nečeká, od západu se totiž začne znovu vyjasňovat. A teploty začnou v příštím týdnu zřejmě znovu růst.

Podle výhledu by se i v příštím týdnu mohla teplotní maxima pohybovat okolo 35 stupňů. Velká horka navíc pravděpodobně vydrží až do konce července a okolo třiceti stupňů může být i na začátku srpna.

Co dělat při bouřce

Pro omezení škod větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby a podobně.

Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.

V přírodě vyhledat nižší polohy (ale pozor na jejich zatopení), nikoli v blízkosti větších stromů, stožárů a podobně. Dávat pozor na možnost pádu drátů elektrických vedení.

Za jízdy autem snížit rychlost jízdy, v případě krupobití, výrazného zesílení větru či deště i zastavit na bezpečném místě.

Při pobytu na vodní hladině (jako plavci, na člunu apod.) dostat se co nejrychleji na břeh.

V případě zásahu a zranění člověka bleskem je zpravidla nezbytné provést masáž srdce a umělé dýchání.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat