Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výheň nekončí. V neděli a celý příští týden bude až 37 stupňů

Česko

  11:48
I v neděli budou v Česku podle meteorologů silná vedra, na Moravě a ve Slezsku až 37 stupňů. I ve zbytku republiky ale budou teploty kolem 30 stupňů, nebo i výše. Vyplývá to ze zveřejněné výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a předpovědi počasí. V sobotu podle meteorologů teploty dosáhnou až 38 stupňů.

Lidé se koupou v Berounce na jezu foto: MAFRA - Michal Sváček

Již v pátek vyhlásil ČHMÚ na dnešek výstrahu před extrémními teplotami pro Prahu a Středočeský, Plzeňský, Pardubický, Královéhradecký a Ústecký kraj, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 34 až 38 stupni. V sobotu meteorologové výstrahu prodloužili do neděle, kdy mají být na Moravě a ve Slezsku od 13:00 do 20:00 velmi vysoké teploty a ve zbytku ČR vysoké.

Podle předpovědi počasí na webu ČHMÚ budou v neděli nejvyšší teploty na Moravě a ve Slezsku dosahovat 33 až 37 stupňů Celsia. V Čechách se oproti sobotě pravděpodobně o něco ochladí, ale rtuť bude stále místy přesahovat tropickou třicítku - nejvyšší teploty v Čechách budou činit 29 až 33 stupňů. Ojediněle se mohou podle meteorologů objevit bouřky. „Velmi vysoké teploty budou pokračovat i v dalších dnech příštího týdne,“ sdělili v sobotu pracovníci ústavu.

Příští týden budou teploty až 37 stupňů, později ale budou zřejmě postupně klesat pod třicítku. To vyplývá z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil ČHMÚ, a předpovědí ústavu. Objem srážek přitom bude podprůměrný, takže zřejmě budou pokračovat sucha s vyšším rizikem požárů.

Nadprůměrné teploty mají vydržet až do začátku září. V následujících týdnech bude ale podle dlouhodobého výhledu horní hranice nejvyšších teplot klesat na 30 stupňů, poté na 28 a na přelomu srpna a září na 27 stupňů.

Vedra mohou být nebezpečná

Lidé by měli podle ústavu omezit v příštích dnech kvůli horku pohyb a tělesnou zátěž venku a pobyt na přímém slunci. Zejména ve stojících autech na sluníčku by lidé neměli nechávat děti, ale ani zvířata. Meteorologové také doporučují pít dostatek tekutin, u menších dětí dva litry denně a u starších dětí a dospělých až tři litry. Kvůli suchu se nedoporučuje rozdělávání ohňů v přírodě, nadále platí výstraha před zvýšeným nebezpečím vzniku požárů.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat