Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vyhláška má snížit počty uhořelých

Česko

Bezpečnou vzdálenost spotřebičů od hořlavých látek či zákaz parkování vozidel s pohonem na plynná paliva v hromadných veřejných podzemních garážích. To a další nařízení přináší vyhláška číslo 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, která začala platit od ledna letošního roku. Jejím hlavním cílem je zlepšit úroveň ochrany obyvatel, má tak přispět ke snížení vysokého počtu usmrcených a zraněných při požárech, které vznikají v obytných domech.

„Vyhláška určuje pouze povinné minimum. Záleží na občanech, jak velký bezpečnostní komfort si zajistí,“ říká Rudolf Kaiser z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Všechny stavby musí od 1. ledna dodržovat stanovené množství hořlavých předmětů v prostoru únikových cest. Dosavadní předpisy totiž zcela zakazovaly jakékoli umísťování hořlavých látek, což bylo v praxi nerealizovatelné. Příloha nové vyhlášky uvádí podrobný rozsah těchto předmětů.

Na chráněné únikové cestě (trvale komunikační prostor vedoucí k východu na volné prostranství a tvořící samostatný požární úsek) není možné umístit hořlavé předměty z plastu. Množství hořlavého materiálu navíc nesmí překročit stanovenou mez. Lze sem umístit třeba jeden malý závěsný automat na nápoje či květinovou výzdobu omezené velikosti.

Na podlaží chráněné únikové cesty se nesmí také nacházet více než tři hořlavé předměty. Podrobné podmínky jsou stanoveny i na věci zavěšené na stěnách.

Kromě specifikace umístění hořlavých předmětů na chráněné únikové cestě stanovuje vyhláška požadavky, které se týkají bezpečnosti v samotném interiéru a shromažďovacím prostoru, především v garážích. Jde zejména o bezpečnou vzdálenost spotřebičů od hořlavých látek, zákaz parkování vozidel s pohonem na plynná paliva v hromadných veřejných podzemních garážích a zákaz ukládání tlakových nádob s hoření podporujícími plyny.

Autor: