Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Skupina senátorů podává ústavní stížnost na vyhlášku bývalé vlády o povinném očkování

Lidé využívají možnosti očkování bez registrace v očkovacím centru na Černém Mostě v Praze. (29. listopadu 2021) foto: Petr TopičMAFRA

Skupina senátorů v čele s Jiřím Růžičkou se rozhodla podat ústavní stížnost na vyhlášku bývalé vlády o povinném očkování pro vybrané skupiny lidí. Povinně mají být od března naočkováni lidé nad 60 let, zdravotníci, pracovníci sociálních služeb nebo policisté.
  11:57

„Se skupinou senátorů podáváme stížnost proti povinnému očkování k ÚS. Vyhláška dále rozděluje už tak polarizovanou společnost, nehledá jiné cesty řešení velkého problému a je naprosto nevymahatelná,“ uvedl na Twitteru senátor Jiří Růžička.

Ústavní stížnost podle něj podepsali senátoři napříč frakcemi, nikoli však kvůli tomu, že by byli odpůrci očkování. Téměř všichni navrhovatelé stížnosti očkováni jsou, dodal. Růžička argumentuje mimo jiné také tím, že očkování byla povinně zavedena po desítkách let zkušeností s vakcínou a současné vakcíny proti nemoci covid-19 podle něj poskytují ochranu na několik měsíců, nikoli na roky.

Záměr napadnout u Ústavního soudu vyhlášku o povinném očkování oznámili před dvěma týdny také poslanci SPD. K podání návrhu Ústavnímu soudu na zrušení vyhlášky je potřeba 25 poslanců či deseti senátorů, SPD má 20 členů dolní komory.

Vyhlášku schválila předchozí vláda Andreje Babiše těsně před skončením svého mandátu. Vyhláška byla vydána podle zákona o ochraně veřejného zdraví a zavádí od března příštího roku povinnost očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let, zdravotníky včetně studentů medicíny, zdravotnických škol, pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, policisty a městské strážníky nebo celníky.

Splnění povinnosti vymáhají podle dosavadní praxe hygienické stanice. Trest za neuposlechnutí povinnosti stanovuje zákon o ochraně veřejného zdraví, sankce může být do výše 10 tisíc korun.

Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek před Vánocemi oznámil, že předloží do poloviny února vládě novelu očkovací vyhlášky. Ta podle prvnotních informací již neměla zahrnovat povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let, ale rozhodnutí ještě není definitivní.

„Čekáme na to, jak se omikron bude chovat v prvním měsíci, jak bude vypadat jeho šíření a jaká budou evropská data o účinnosti protilátek, léků a číslech hospitalizovaných na oddělení JIP,“ dodal na tiskové konferenci na konci roku Válek.

Petice podepsaly už tisíce zdravotníků

Povinné očkování vybraných profesí podle mnohých kritiků ohrožuje už nyní přetížený systém zdravotní péče, který přitom trpí chronickým nedostatkem pracovníků. Hrozí odchody nejen zdravotníků, ale i sociálních pracovníků, policistů i hasičů, soudí.

„Vymáhat pod hrozbou ztráty zaměstnání očkování, jehož plošná aplikace nemá medicínský význam ani oporu v zákoně a odporuje přesvědčení dotyčného člověka, je daleko za hranicí etiky, morálky a dobré praxe v medicíně i prozíravé politiky,“ tvrdí například signatáři otevřeného dopisu adresovaného Válkovi, podepsala ho skupina lékařů, zdravotních sester, hasičů, policistů či právníků a Válka žádá o okamžité zrušení vyhlášky.

Petici proti povinnému očkování pod názvem deklarace zdravotních sester a deklarace lékařů podepsaly desítky tisíc lidí, z toho tisíce zdravotníků.

Zdravotníkům vadí, že lidé, kteří nejsou očkovaní nebo odmítnou posilující dávku a bude pro ně očkování povinné, mohou údajně přijít o práci, přestože během pandemie hodně obětovali a pomáhali v první linii. Signatáři petice nesouhlasí ale ani s rozdělováním společnosti na očkované a neočkované, kteří jsou podle nich diskriminováni a čelí společenské stigmatizaci.

Autoři: ,