Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhnal víc než 200 tisíc Srbů

Česko

Bývalý chorvatský generál Ante Gotovina se před soudem v Haagu zpovídá z válečných zločinů

HAAG Podle chorvatské televize se jedná o „proces století“. Před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) totiž včera stanul někdejší chorvatský generál Ante Gotovina. Obžaloba ho viní z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jichž se měl dopustit v roce 1995 v srbské Krajině. Pro mnoho Chorvatů však zůstává hrdinou, který ukončil tamní válku.

Spolu s generály Ivanem Čermakem a Mladenem Markačem, kteří jsou v Haagu také souzeni, měl Gotovina připravovat perzekuce, vraždy, vypalování a plenění vesnic v samozvané Republice srbská Krajina. V rámci tzv. operace Bouře tehdy chorvatská armáda toto území dobyla. Přes 200 tisíc etnických Srbů tak bylo donuceno opustit území, kde jejich předkové žili po stovky let, a utéct do Bosny a Srbska. Během chorvatské ofenzivy zahynulo přes 350 civilistů.

„Srbská komunita byla zjizvenou pustinou zničených vesnic a domů. Na konci prvního dne operace Srbové prchali v panice. Ne náhodou, ale podle plánu,“ popsal včera před tribunálem důsledky operace Bouře žalobce Alan Tieger a dodal: „Pro ty, kdo zůstali, se život stal noční můrou.“ Dvaapadesátiletý Gotovina, který má za sebou kariéru ve Francouzské cizinecké legii, se včera v soudní síni usmíval a mával směrem k obecenstvu. Všechna obvinění odmítá.

O jeho nevině je přesvědčen i chorvatský premiér Ivo Sanader. „Očekávám, že obhajoba vyvrátí obvinění a bude potvrzena jeho nevina,“ prohlásil včera před novináři Sanader.

Žalobce včera zdůraznil roli, jakou hrál při etnických čistkách Srbů v Krajině tehdejší chorvatský prezident Franjo Tudjman. „Odsun Srbů byl dlouhodobým politickým cílem prezidenta Tudjmana,“ uvedl Alan Tieger. Citoval z několika projevů, v nichž bývalý prezident označoval krajinské Srby jako „rakovinu“. Tudjman zemřel v roce 1999, aniž byl obviněn.

Proti Gotovinovi byla vznesena obvinění již v roce 2001. Mezinárodní společenství však po Chorvatsku dlouho bezvýsledně žádalo jeho vydání. Až v roce 2005 se ho podařilo zadržet na Kanárských ostrovech. Jeho zatčení tehdy v Chorvatsku vyvolalo bouřlivé protesty. Zároveň však Záhřebu zajistilo pozvánku k zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií.

Proces s Gotovinou má trvat přes rok. V jeho rámci je předvoláno přes 130 svědků.

***

„Pro ty, kdo zůstali, se život stal noční můrou,“ uvedl před haagským tribunálem žalobce Alan Tieger

„Očekávám, že obhajoba vyvrátí obvinění a bude potvrzena jeho nevina,“ prohlásil chorvatský premiér Ivo Sanader

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat