Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

‚Mluvili o mně jako o teroristovi‘. Vyhoštěním ohrozíte Ševcova na životě, píší akademici Chovancovi

Česko

  6:00
PRAHA - Případ ruského studenta a anarchisty Igora Ševcova sledujeme s velkými obavami, píše rektor Univerzity Karlovy a děkanka pražské filozofické fakulty ministrovi vnitra Milanu Chovanci. Mladíkovi, který byl v minulém týdnu zadržen na ministerstvu vnitra a poté předveden na cizineckou policii, totiž hrozí vyhoštění. Nemá ani studentské, ani pracovní vízum.

Ševcov, který studuje etnologii na Karlově univerzitě, strávil tři měsíce ve vazbě. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Přistoupil jsem k přepážce, předložil jsem pas. Ten už jsem ale zpátky nedostal. Úřednice mi řekla, že mám počkat na policii. Čekal jsem hodinu na lavičce. Pak jsme odjeli na Chodov, kde jsem byl takové cele od dvou do sedmi hodin odpoledne,“ popsal serveru Lidovky.cz Ševcov pro něj překvapivé zadržení v budově ministerstva vnitra, kam si šel ve čtvrtek 23. března pro výjezdní příkaz poté, mu nebyla udělena zaměstnanecká karta.

Na policii mu bylo sděleno, že již bylo zahájeno řízení o vyhoštění. Kromě toho si také od policistů, kteří jej zadrželi, vyslechl, že je terorista. Ševcov dříve čelil obžalobě z toho, že házel na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO) lahve s hořlavou směsí. To se ovšem při hlavním líčení neprokázalo. S incidentem ho pojila pachová stopa nalezená na jedné z lahví, další důkazy nebyly.

Ochrana veřejného pořádku, píše vnitro

„Mám dojem, že mě tady nechtějí a hledají všemožné důvody,“ kroutí student hlavou nad šestistránkovým dokumentem z ministerstva vnitra, kterým mu bylo odmítnuto pracovní vízum. V něm se mimo jiné hovoří o tom, že z materiálů Národní centrály proti organizovanému zločinu „k osobě cizince jednoznačně vyplývá nedoporučující stanovisko k dalšímu pobytu účastníka řízení v České republice“. A to prý s ohledem na „ochranu veřejného pořádku do budoucna.”

Soud zrušil vyhoštění anarchisty Ševcova. Tři roky ale nesmí na demonstrace

Úředníci z odboru azylové a migrační politiky studentovi dále argumentují například absencí rodinných vazeb v Česku či šířením anarchistických myšlenek, navzdory tomu, že mu Vrchní soud uložil tříletou povinnost neúčastnit sportovních a kulturních akcí či demonstrací. Kvůli tomu, že hlídal při sprejování anarchistických nápisů na zeď ruzyňské věznice.

Ševcov se podle vlastních slov společenským akcím a demonstracím raději vyhýbá, nechce mít problémy. „Nevím, kde policisté vzali, že jsem se zúčastnil třeba akce na podporu Lukáše Borla (anarchistu, jehož Národní centrála proti organizovanému zločinu obvinila ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, vydírání a poškození cizí věci - pozn. red.). Nebyl jsem tam,“ řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Podle policie a Probační a mediační služby nicméně Ševcov porušil zákaz účasti na manifestacích, demonstracích, pochodech a veřejných shromážděních anarchistického hnutí třeba hned v týdnu po vyhlášení rozsudku Vrchního soudu, když se zúčastnil hudebního festivalu. „Tehdy jsem ale neměl ještě ani v ruce rozsudek. Nevěděl jsem, co přesně zákaz znamená. Neuměli jsme si to vysvětlit,“ sdělil.

Ministerstvo vnitra v rozhodnutí zmiňují například i napojení na Síť revolučních buněk (extrémistickou levicovou organizaci založenou Borlem - pozn. red.) či dřívější „nátlakové akce“ proti majiteli restaurace Řízkárna, kterých se měl Ševcov účastnit.

„Nechápu, odkud vzali informaci o mém napojení na Síť revolučních buněk. To mi přijde podivné. Všechno pletou,“ kontruje Ševcov. Kvůli řízení o vyhoštění z Česka se chce Ševcov v případě nutnosti odvolávat. Podle studentova advokáta Pavla Čižinského nyní musí počkat na jeho výsledek.

Ševcov zažádal o odškodnění

Již v minulosti podal Ševcov dovolání kvůli rozhodnutí soudu z loňského léta. Kauzou se tak bude zabývat ještě Nejvyšší soud. Požádali také o odškodnění ve výši 1,5 milionu korun za tříměsíční vazbu, kvůli níž nemohl studovat.

Právě studium Ševcova na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy je teď hojně diskutovaným tématem. Za mladého studenta s dobrým prospěchem se znovu postavili akademici. Ministrovi Milanu Chovancovi po zadržení anarchisty napsali otevřený dopis.

Obžalovaní anarchisté, přišel podpořit i Igor Ševcov, který byl souzen pro...
Mladík vinu odmítá, celý proces považuje za nespravedlivý a politicky...

„Univerzita Karlova sleduje s velkými obavami případ studenta Filozofické fakulty UK Igora Ševcova. Na základě neprokázaného obvinění z trestné činnosti v dubnu 2016, kterého byl Igor Ševcov v plném rozsahu zproštěn, ztratil možnost prodloužení studentského víza. Rozhodnutím orgánů Ministerstva vnitra ČR mu 23. 2. 2017 z nejasných důvodů nebylo prodlouženo ani vízum pracovní a Igor Ševcov nyní čelí možnosti vyhoštění do Ruské federace,“ píše rektor UK Tomáš Zima a děkanka Filozofické fakulty UK Mirjam Friedová.

Takový postup považuje univerzita za nepřiměřený. „Zejména s ohledem na skutečnost, že student byl již v Rusku politicky perzekuován, a vyhoštění tak pro něj znamená reálné nebezpečí pronásledování za občanské postoje,“ hájí akademici Ševcova. Vyzdvihují také jeho vynikající výsledky během studia etnologie. Naopak se obávají, že případným vyhoštěním by mladík ztratil možnost školu dokončit.

Univerzita studenta-anarchistu podporuje

„Univerzita Karlova vyjadřuje Igoru Ševcovovi svoji podporu a žádá příslušné orgány, aby podnikly takové kroky, které nevystaví studenta vyhoštění a z něj vyplývajícímu ohrožení na životě,“ píší dále v otevřeném dopisu zástupci akademického obce.

Vyhoštění Ševcova? Česko by porušilo mezinárodní právo, zastali se studenta akademici

Ministerstvo vnitra ale zadržení a následné předvedení Ševcova na oddělení cizinecké policie nechce příliš komentovat. „V případě, že je na pracovišti ministerstva vnitra cizinec, který nedisponuje platným pobytovým oprávněním, je předán policii k řešení. Jedná se o standardní postup,“ říká mluvčí resortu Hana Malá.

Pokud jde o studentské vízum, o které Ševcov dle svých slov přišel kvůli administrativní chybě v době, kdy byl ve vazbě v souvislosti s útokem na Stropnického dům, mluvčí dodává: „Obecně lze konstatovat, že pobytové oprávnění se uděluje na žádost cizince, pokud je žádost podána dle platných právních předpisů příslušnému úřadu v zákonem stanovených lhůtách a žadatel splňuje zákonné podmínky.“

Mladík o něj znovu nežádal. „Z území České republiky jsem poté o stejný druh pobytu žádat nemohl. Zákon to neumožňuje. Musel bych kvůli tomu jet do Ruska a žádat odtamtud,“ sdělil student.

Do země původu se ale vracet nechce. „Nestudoval bych tam. Určitě je tam hrozba, když zůstanu na delší dobu. Policisté z mého města mě znají, vzhledem k tomu, že jsem tady byl málem souzený za terorismus, tak bych mohl dostat nějakého prokurátora z Federální služby bezpečnosti. Dostat se tam do vězení je jednoduché,“ líčil své obavy.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...