7. září 2009 11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyhoštění ruských diplomatů souvisí s energetikou, ne s radarem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto: Lidové noviny

PRAHA Nedávné vyhoštění dvou ruských diplomatů z Česka údajně souvisí s aktivitou ruských agentů v oblasti jaderné energetiky, dodávek ropy a zemního plynu. Moskva se prý zaměřuje na dostavbu Temelína, zájem má i na podílu v českých rafinériích.

Podle deníku Mladá fronta Dnes to vyplývá z informací ekonomů, bezpečnostních expertů a diplomatů.

Informaci o vyhoštění dvou ruských diplomatů přinesl před týdnem server iDnes.cz. Uvedl, že z České republiky byl vyhoštěn zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze a že dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať už se nevrací z dovolené. Důvodem mělo být podle serveru napojení diplomatů na ruské tajné služby.

Již v loňském roce Bezpečnostní informační služba (BIS) uvedla, že se ruské tajné služby snažily ovlivnit veřejné mínění a vyvolat odpor proti vybudování amerického radaru v Brdech. Také podle Vojenského zpravodajství Rusko věnovalo značné úsilí tomu, aby zabránilo výstavbě vojenské základny v Česku. Americký radar, který byl doposud médii nejčastěji zmiňován, není prý pro Rusko tím nejdůležitějším tématem.

Moskva se zajímá o elekrárnu Temelín
"Moskva uvolnila v posledních letech astronomické částky, aby získala vliv v důležitých firmách či energetických projektech. Doma Rusům sice příliš nefungují, ale oni jsou v klidu. Vlastní nebo spoluvlastní podniky či plynárenské firmy na Západě. A ty jim šlapou jako hodinky," řekl nejmenovaný vlivný diplomat.

K Moskvou ostře sledovaným projektům patří hlavně dostavba dvou jaderných bloků Temelína. "Po oznámení, že vypíšeme zakázku, projevili Rusové obrovský zájem," řekl manažer ČEZ. Elektrárenský gigant navíc požaduje i závazek dodat v případě potřeby další reaktory pro zahraniční zakázky. Podle MfD se jedná o obchod za stovky miliard korun.

Rusové mají zájem také o české rafinerie. Ropná firma Shell svažuje prodej podílu ve firmě Česká rafinérská, kterou majoritně ovládá tuzemský Unipetrol. Jedním ze zájemců je i ruská firma Lukoil.

Z nedávno zveřejněné výroční zprávy BIS vyplývá, že ruští agenti se snaží prosazovat své zájmy v Česku. Pokouší se navázat kontakty zejména se členy parlamentu, jejich asistenty a pracovníky oddělení zahraničních styků politických stran.

Lidovky.cz, ČTK
  • 13Diskuse