25. ledna 2019 10:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Vyhrajte telefon!‘ Falešná a nebezpečná reklama s logem České pošty se šíří Facebookem

Česká pošta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Na výhru drahého telefonu láká falešná reklama, která se zobrazuje některým uživatelům Facebooku. K vytvoření důvěryhodného dojmu používá logo České pošty. Kromě odevzdání svých osobních údajů podvodníků vám může také znepříjemnit život zavirováním počítače. Státní podnik už řeší.

Pokud navštěvujete sociální síť Facebook, možná jste tuto reklamu zahlédli také. Tváří se sice jako reklamní sdělení mající formu klasického facebookového příspěvku. Na vrchu figuruje slovo gratulace, vedle kterého figuruje nevinně vyhlížející žlutá trubka z loga České pošty. Se státním podnikem ale nemá nic společného, jedná se o podvod. Navíc existuje nebezpečí, že si zavirujete počítač.

„Česká pošta není organizátorem této soutěže, její logo je použito neoprávněně a v tuto chvíli podnikáme veškeré kroky, abychom zobrazování této fiktivní soutěže spojené se jménem České pošty zabránili,“ hlásá zpráva na webu státního podniku.

V okénku reklamy se píše, že pošta vybírá vždy jednou ročně deset náhodných šťastlivců, kterým nadělí mobilní telefon, prý za věrnost při využívání služeb národního doručovatele. „Pro nárokování výhry prosím odpovězte na 4 otázky níže a vyplňte kontaktní údaje na další straně,“ vybízí uživatele Facebooku text reklamy.

Grafické zpracování je od běžných materiálů České pošty jen těžko rozpoznatelné.

Grafické zpracování je od běžných materiálů České pošty jen těžko rozpoznatelné.

Jak ale už stihla varovat i sama Česká pošta, rozhodně byste to dělat neměli. „Upozorňujeme naše zákazníky a všechny ostatní uživatele, aby na danou reklamu neodpovídali a nepokoušeli se spustit komunikační dialog!“ píše v prohlášení na svých webových stránkách.

Pokud byste se totiž přece jen proklikali otázkami, odevzdáte v první řadě své osobní údaje podvodníkům. A navíc riskujete, že se váš počítač nakazí malwarem. 

Samotný proces soutěžení přitom vypadá docela realisticky. Nic netušící uživatel odpovídá na otázky o tom, jak často využívá služby pošty či jakou barvu telefonu má nejraději. Tvůrci falešné soutěže si navíc chtěli dát práci navíc a tak si vymysleli i falešné profily lidí a jejich komentáře.

Banální otázky z falešné reklamy.

Banální otázky z falešné reklamy.

Právě na nich je ale trochu poznat, že se může jednat o podvrh. Všechna jména uživatelů, kteří si údajně již užívají své telefony obdržené od České pošty vyhráli, jsou anglická. „Štěstí se usmálo! Píšu, abych dal vědět, že toho je 100% legitimní soutěž. Vím to, jsem dostal můj iPhone - vlastně na něm píšu tuto zprávu!“ snaží se přesvědčit o pravosti soutěže jakási Melissa Bundy. Pod ní se nacházejí i další zřejmě smyšlení uživatelé sociální sítě, kteří buď tvrdí, že telefon už nějaký jejich známý vyhrál, nebo rovnou sdílejí fotky s údajným balením telefonu, které jim mělo dorazit domů.

Podle tiskového mluvčího České pošty Matyáše Vitíka už firma situaci řeší. „V současné době analyzujeme technickou stránku tohoto problému a podle zjištění se rozhodneme o dalším právním postupu,“ sdělil mluvčí serveru Lidovky.cz.

Podle něj už na callcentrum státního podniku volali s upozorněním minimálně tři lidé, další tři podali svůj podnět přes Facebook.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky