Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhráli 100:0. A trenér dostal padáka

Česko

DALLAS/PRAHA Povedl se jim kousek, který basketbalová historie patrně nepamatuje. Dívky texaské školy Covenant School porazily své soupeřky 100:0.

Ale slávy se nedočkaly.

Naopak.

„Je to nemravné a rozpačité, že se to stalo,“ konstatoval ředitel soukromé křesťanské školy Kyle Queal. „Hluboce se za své činy omlouváme.“

Drtivá porážka vynesla středoškolské klání na přední stránky novin. A kritici vytýkají kouči vítězného týmu Micah Grimesovi, že svým hráčkám nedovolil polevit.

„Myslím, že v určitém okamžiku měli přestat hrát osobní obranu po celém hřišti a neměli střílet tříbodové koše,“ postěžovala si Renne Pelozaová, matka jedné z poražených hráček.

Kouč se odmítl omluvit Zatímco totiž Covenant patří díky kouči Grimesovi k nejlepším v celém Texasu, poražený tým Dallas Academy nevyhrál zápas už čtyři roky. Na školu, která se věnuje výuce dětí s dyslexií a poruchami soustředění, totiž chodí jen dvacet dívek, z nichž jich pouze osm hraje basketbal.

Už po třech minutách duelu prohrávaly 25:0, v polovině byl stav 59:0.

„Obdivuji ty holky, že pokračovaly v zápase. Ukázaly, že mají mnohem lepší charakter než trenér, který to nechá dojít takhle daleko,“ řekl šéf středoškolské soutěže Edd Burleson.

Jenže dotčený kouč Grimes viděl celou situaci jinak. „Nesouhlasím s omluvou nebo poznámkami, že by se moje hráčky měly stydět za to, že vyhrály,“ napsal Grimes, který tým během tří let vytáhl z podprůměru na vrchol, na spřízněnou internetovou stránku.

„Má víra mi nedovolí, abych se omlouval za vysoké vítězství, když mé svěřenkyně hrály se ctí.“

Jenže Grimes se svým názorem narazil a od rozčileného školního ředitele dostal padáka. „Ten muž hovoří už pouze za sebe. Za školu rozhodně ne,“ prohlásil Queal. „Ten zápas nereflektuje křesťanský přístup k měření sil. Prosíme o odpuštění.“ Vyhozeného trenéra se zastal Geno Auriemma, kouč Connecticutu. „Nic podobného jsem nezažil. Ale přece nezakážete hráčkám střílet na koš?“ divil se Auriemma.

Pozvání na NBA Zatímco vítězky stíhá opovržení, poražené si užívají chvíle slávy. Z děsivého debaklu se prý dívky z Dallas Academy rychle oklepaly. „Nevadí, že prohráváme. Musíme se pořád snažit a bude to O. K.,“ mínila Shelby Hyattová.

Navíc Mark Cuban, majitel klubu Dallas Mavericks, osm poražených pozval, aby z jeho lóže sledovali utkání NBA.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...