Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhráli jsme, hlásí vedení šumavského parku

Česko

  20:01
VIMPERK - Blokáda kácení stromů u šumavské Modravy byla neúspěšná. Tvrdí to vedení Národního parku Šumava s tím, že se dřevorubcům i přes odpor blokádníků podařilo pokácet v lokalitě Na Ztraceném prakticky všechny kůrovcem napadené smrky. Aktivisté jsou ale přesvědčeni o opaku.

Aktivisté zvolili novou taktiku, k řetězům přidali potrubí. foto: ČTK

"Práce se chýlí ke konci, už je to jen otázka dnů," řekl LN náměstek ředitele šumavského parku Jiří Mánek. Správě šumavské rezervace podle něj v boji s lýkožroutem pomohlo i deštivé a chladné počasí, které oddálilo rojení brouka. V pondělí se navíc do cesty ekologickým aktivistům postavily traktory, které na silnici "zapomněli" místní. Než se blokádníci do lesa dostali, kácení nerušeně začalo.

ŠUMAVANÉ AKTIVISTY V LESÍCH NECHTĚJÍ


"I přes nezákonnou blokádu se nám podařilo na Ztraceném dostat kůrovce pod kontrolu," tvrdí Mánek. Lesnické zásahy už se podle něj budou týkat jen jednotlivých stromů, u nichž hrozí nebezpečí, že by

Situace na Šumavě v úterý:

Správa parku v pondělí oznámila, že těžbu v území bude pomalu ukončovat, v úterý ale nasadila plný počet dělníků - na 50 dřevorubců a 40 lidí, kteří oloupávají kůru ze stojících smrků, řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Na místě byli i aktivisté, kteří se snaží dál kácení bránit, daří se jim to zejména díky plošinám a lanům nataženým mezi korunami několika stromů. V úterý byla v místě situace klidnější, ne tak vyhrocená jako v minulých dnech, uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

z nich mohl kůrovec vyletět a napadnout další porost. "Ty budeme odkorňovat nastojato," řekl Mánek.

Ekologičtí aktivisté vítězství správy parku zpochybňují. "V té oblasti jsou stovky, možná tisíce stromů označených ke kácení, ale neporažených," řekl LN Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Pokud se podle něj správa rozhodla, že tyto smrky nakonec nepokácí, je to jen dobře. "Blokáda měla smysl zejména v tom, že otevřela diskusi o ochraně přírody na Šumavě. A zejména nastolila otázku, zda odborně nekompetentní člověk, jako je současný ředitel parku Jan Stráský, může tak razantně narušovat přírodní procesy v chráněném území," řekl Bláha.

FOTOGALERIE

Na blokádě se podle něj vystřídala zhruba tisícovka lidí různých profesí. "Zdaleka se nejednalo jen o ekologické aktivisty," uvedl Bláha. Podle profilů blokádníků na serveru "Šumavapro" chránili stromy jak studenti přírodních věd, tak geologové, vystudovaní lesníci, lékaři či učitelé, ale také zahradník, kuchař nebo farář.

Bláha proto tvrdí, že případná další blokáda na jiných místech už není jen záležitostí Hnutí Duha. "Ti lidé už se organizují sami," řekl Bláha. Proti blokádníkům se naopak postavila většina místních obyvatel a starostů šumavských obcí.


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!