Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhrát celý Davis Cup? Proč ne?

Česko

PRAHA Před začátkem víkendové baráže to vypadalo spíš jako zdvořilostní fráze. „Česko může s tímhle týmem vyhrát celý Davis Cup,“ nechal se slyšet světový hráč číslo jedna Roger Federer.

Jenže po báječné výhře nad Švýcarskem a před blížícím se čtvrtečním losem nového ročníku ta otázka znovu ožívá. Může Česko skutečně vyhrát slavnou „Salátovou mísu“?

„Tímhle týmem“ Federer samozřejmě myslel Berdycha a Štěpánka. A přestože druhý jmenovaný se stále jasně nevyslovil, jestli se do reprezentace vrátí natrvalo, podle dostupných informací je jeho definitivní comeback v podstatě hotovou věcí.

Šance Čechů by tak rázem dramaticky stouply. „Když budeme mít jen trošičku štěstí, tak máme obrovskou šanci,“ myslí si Tomáš Berdych. „V Davis Cupu se totiž může stát kdykoliv cokoliv,“ dodává. Češi i přes triumf nad Švýcarskem ale nebudou při čtvrtečním losu mezi nasazenými. Na žebříčku Davis Cupu je dokonce díky systému počítání bodů předhonila Korea a Srbové, což znamená, že Berdych, Štěpánek a spol. nejsou mezi nasazenou osmičkou.

Pokračování na straně 20

Dokončení ze strany 24

Platí tedy osm variant losu. S Francií, Švédskem, Argentinou a Belgií by hrál český tým doma, naopak by musel cestovat do Ruska, USA, Španělska a Německa.

„Hodně záleží na štěstí,“ pokračuje v odhadování českých šancí Tomáš Berdych. „Kdybychom třeba hned dostali Španěly venku, tak by to bylo hodně těžké, to by byl nepříjemný los. Ale třeba Slováci se v roce 2005 dostali až do finále a neměli tak silný tým. Pokud bychom hráli v takové formě jako v Praze, tak máme velkou naději.“

„Jenže pro takový úspěch se opravdu musí sejít hodně věcí,“ doplňuje jedničku českého týmu i Radek Štěpánek, hrdina barážové ho dramatu.

Štěpánkovy oslavy?

Bahenní lázeň I nehrající kapitán Jaroslav Navrátil svým svěřencům věří. „Máme teď tým, co umí hrát na antuce, na koberci, na betonu. Ať nás soupeři pozvou kamkoliv, nemělo by nás nic zaskočit,“ věří Navrátil.

Jeho výběr ukázal v baráži obrovskou vnitřní sílu. Štěpánek i Berdych potrápili Federera, ve čtyřhře nevídaným způsobem dokázali vyhrát zdánlivě ztracené utkání. A Štěpánkův heroický výkon v rozhodující dvouhře proti Wawrinkovi? Výjimečný tenisový zážitek.

Navrátil přesto zůstává na zemi. „Hlavně se za rok chceme vyhnout baráži,“ zdůraznil. Od roku 2002 totiž Češi ani jednou nepřežili první kolo. Největším úspěchem z poslední doby tak zůstává semifinále z roku 1995.

Češi si také z baráže odnášejí kromě skalpu silného Švýcarska ještě jednu neocenitelnou zkušenost: posílení týmového ducha. „Tenhle týden nás dal s Radkem hrozně dohromady,“ potvrdil Berdych. A jak probíhaly oslavy velkého vítězství? „Moc bujaré to nebylo,“ líčil Štěpánek.

„Přiťukli jsme si a každý si dal klasické české jídlo. Já si dal svíčkovou, gulášovku. Padly tam nějaký kačeny, králíci, špenát ek. Pak jsme si dali všichni dvě piva a šli jsme na kutě. Měli jsme toho dost, žádné velké juchání se nekonalo,“ ujistil.

Štěpánek se nyní začne věnovat rehabilitaci zraněného kolena, která by mu podle prvních zpráv měla zabrat celý týden.

„Usínalo se mi sladce, ale hned ráno jsem jel na bahenní lázeň, kterou jsem měl naplánovanou už dlouho,“ přiblížil český daviscupový hrdina, jak strávil první den po své nezapomenutelné bitvě s Wawrinkou. Vyhrát celý Davis Cup? A proč ne?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat