Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Výhrůžkám kvůli covidu čelí experti i ministr. Vydejte nám vraha, skandují často i před bydlišti odborníků

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch společně s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou a ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislavem Duškem hovoří o zhoršující se epidemické situaci v zemi. (15. října 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Kriminalisté vyšetřují aktivity „internetových hrdinů“ vůči osobám spojeným s pandemií. S útoky se setkávají Vojtěch, Svrčinová či Maďar.
  10:00

„Policie ČR vnímá sílící útoky a projevy agresivity vůči autoritám z oboru zdravotnictví, ústavním činitelům i zdravotnickému personálu. Pachatele některých mediálně známých útoků, ke kterým došlo v posledních dnech, jsme dopadli a vedeme s nimi řízení, uvedla policie před několika dny na svém účtu na Twitteru.

‚Nejsem z ledu.’ Covidová agrese sílí a na sestry prší nadávky, hrozí odchody ze zdravotnictví

Vyhrožování či obtěžování čelí v posledních dnech zdravotníci i veřejně známí představitelé boje proti pandemii koronaviru. „S různými formami útoků včetně výhrůžek smrtí se setkávám prakticky neustále. Musel jsem se s tím naučit žít, jinak bych tuto práci nemohl dělat,“ uvedl pro Lidovky.cz ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Po dohodě s policií k tomu nic bližšího říkat nechce. Policie také prověřuje incidenty na Úřadu vlády či ministerstvu zdravotnictví.

Podobnou zkušenost mají i další osobnosti které Lidovky.cz oslovily. Přinejmenším s obtěžováním přes e-maily či dopisy se prý setkali všichni. „Agresivní dopisy a nekonkrétní výhrůžky dostávám jen občas, a to zejména formou e-mailových anonymů. Zatím nikdy jsem agresi nezažil osobně. Trestní oznámení jsem podal po konzultaci s právníky pouze jednou, poměrně nedávno, kdy to dorazilo klasickou poštou na domácí adresu, a hrozby zahrnovaly i moji rodinu,“ řekl epidemiolog Rastislav Maďar s tím, že při osobním kontaktu ve své zdravotnické praxi se dosud vždy setkal s pozitivními reakcemi.

Ani epidemiolog a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal dosud žádnou přímou konfrontaci nezažil. „Výhrůžky dostávám zpravidla mailem, občas na mě někdo pokřikuje na ulici. Policii jsem ještě nekontaktoval,“ poznamenal.

Že tlak ze strany odpůrců vládních protiepidemických opatření či očkování proti koronaviru roste, poznala i šéfhygienička Pavla Svrčinová, prezident České lékařské komory Milan Kubek či imunolog Václav Hořejší.

V místě jejich bydliště se v minulých dnech odehrály demonstrace desítek antivaxerů, při níž se z davu ozývaly i výkřiky „Vydejte vraha!“ Někteří demonstranti si své výstupy dokonce natáčejí a videa zveřejňují na sociálních sítích, současně se žádostí o finanční příspěvek na svoji činnost. „Takový jedinec pak může mít i pocit hrdinství, s čímž se velmi těžce zachází. Pro část lidí je to i součást jejich snahy o zviditelnění,“ řekla serveru Lidovky.cz psycholožka Zuzana Masopustová.

Pod policejní ochranou

Kriminalisté vyšetřují desítky podobných případů včetně incidentů na Úřadu vlády či v budově ministerstva zdravotnictví. Policie ve svém příspěvku na Twitteru uvedla, že v případě usvědčení hrozí „internetovým hrdinům“ až tři roky vězení.

Vyhlášku o povinném očkování proti covidu vydá Vojtěch do konce týdne. SPD ji hned napadne u soudu

Některým z obětí výhrůžek byla přidělena na určitou dobu policejní ochrana. „Jelikož je tento institut součástí trestního řízení, nevyjadřujeme se k tomu, komu jej poskytujeme. Rozhodně se však nejedná pouze o mediálně známé osobnosti. Ochranu provádíme v případech, kdy reálně hrozí závažná újma na zdraví,“ řekl serveru Lidovky.cz Ondřej Moravčík z Policejního prezídia.

Odpůrci očkování jsou aktivní i při pořádání protestních akcí, například na konci listopadu se jich na Letenské pláni v Praze sešlo několik tisíc, o státním svátku 17. listopadu demonstrovalo na Staroměstském náměstí okolo 10 tisíc lidí. Na demonstracích proti pandemickým opatřením se pravidelně objevují třeba předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas či zpěvák Daniel Landa, jenž stál za výzvou iniciativy Zlatý špendlík, aby lidé na protest proti opatřením proti covidu-19 zahltili krajské hygienické stanice dotazy.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat