Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výhrůžky mě nepřekvapily. Na Klinice jsou i sígři, tvrdí místostarosta Prahy 3

Česko

  17:45
PRAHA - „Smrt za smrt. Nechte Kliniku na pokoji,“ i takové vzkazy dostal na svůj telefon místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu. „Nepřekvapilo mě to,“ tvrdí. Jednání kolem autonomního centra je totiž podle něj vyostřené. Policie se podle politika bojí zasáhnout. „Aktivisté z toho udělají extrémní příběh, jak policie násilně vyváděla lidi,“ míní.

Místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS) foto: MAFRA: Michal Růžička

Lidovky.cz: Někdo vám a starostce Prahy 3 Vladislavě Hujové začal zasílat výhružné SMS. Píše se v nich třeba: „Smrt za smrt, nechtě Kliniku na pokoji!“. Nyní to začala šetřit policie. Kolik vám takových vzkazů vůbec přišlo?
Je to zhruba do desítky SMS. Přichází ale i e-maily a začalo to po tom bouřlivém zastupitelstvu (Na mimořádné zastupitelstvo přišli demonstranti s transparenty, pozn. red.). Předali jsme to tedy policii, která to začala řešit.

Smrt za smrt. Nechte Kliniku být, vyhrožuje anonym starostce Prahy 3. Řeší to policie

Lidovky.cz: Čekal jste vůbec takovou odezvu na jednání o osudu Kliniky?
Musím se přiznat, že mě to ani nepřekvapilo. Už víkend před jednáním zastupitelstva dělali nějaký happening, kde už o mně a paní starostce mluvili sprostě. Pak i na tom zastupitelstvu a nyní mi chodí i na Facebook různé vzkazy, že jsem jako Goebbels. Je to prostě dost vyhrocené.

Lidovky.cz: Lidé z Kliniky tvrdí, že ty zprávy neposílají a někdo se je jimi snaží zdiskreditovat.
Opravdu nevím. Řeším si to potichu a nikde jsem to nepitval. Dokáži si představit, že to neposlali, stejně tak si ale dovedu představit, že to posílali. Mají přeci kolem sebe tolik lidí, že to nemohou tušit ani oni sami.

Kdyby opustili prostor a jednali dál, tak by jejich pozice byla mnohem rozumnější, než co předvádí v tuto chvíli. Problém je, že nedokážeme ani definovat, co je Klinika a kdo je Klinika. Ty zprávy mohl poslat třeba jen nějaký sympatizant.

Někteří aktivisté chtějí v Klinice přespat i přes konec smlouvy.

Lidovky.cz: Nebudete od policie žádat ochranu?
To řeším s policií... Nevěřím na tu hru, že je to jen banda dobrých lidí.

Lidovky.cz: Jak to myslíte?
Jsou mezi nimi i sígři, kteří zneužívají této situace. Vše to ale plyne z té nelegální situace. Logicky se v tom totiž politici i společnost nedovede zorientovat. Máme nějaká pravidla hry a pokud se začnou porušovat, tak to vede k podobným animozitám.

Lidovky.cz: Patříte mezi nejhlasitější kritiky autonomního centra. Víte, o čem mluvíte? Byl jste se v Klinice vůbec někdy podívat?
Ne. Nebyl. Bydlím pět minut od toho a nemám sebemenší... to je pořád to. Na Praze 3 máme 97 neziskových organizací a já nevidím důvod, proč by entita podobných lidí nemohla fungovat podobně. Bydlím u Kliniky a vím, že obyvatelé kolem z toho nejsou šťastní. Teď dokonce i zastupitelka za KSČM, které je 55 let říkala, že se tam byla podívat a nepustili jí tam. Oni mají pravidla, která se musí dodržovat, ale pravidla normální společnosti dodržovat nemusí.

Lidovky.cz: Jak si myslíte, že ten spor skončí? Je možné, že je vynesou policisté, neboť aktivisté deklarovali, že Kliniku neopustí...
Policie se bojí zasáhnout. Mají strach z mediální masáže. Aktivisté z toho udělají extrémní příběh, jak policie násilně vyváděla lidi, protože oni by dobrovolně nešli. Tohle vyřeší jedině soud a až na základě rozsudku bude moc policie konat. Teď jsme ale ve vakuu, ve kterém nejde nic normálně řešit.

Lidovky.cz: Jaké máte indície, že se policie bojí zasáhnout?
Nemám na to důkazy, ale je to evidentní. V jiných případech ty řešení jsou v relativně rychlých časech.

Zákon neporušili

Aktivisté v autonomním centru Klinika se podle policie nedopustili zatím přestupku ani trestné činnosti. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových postupoval prý ukvapeně a nevyužil všechny možnosti. 

Autor:

Mohlo by vás zajímat