Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Soud potvrdil milionový postih pro střelce z úřadu práce. Aero Vodochody ale chtělo víc

Česko

  13:36
Sedmašedesátiletý muž, kterého policie viní z červnové vraždy pracovnice pražského úřadu práce, musí odškodnit firmu Aero Vodochody částkou jeden milion korun. Potvrdil to Vrchní soud v Praze. Bývalý pracovník šikanoval firmu na internetu. Šířil o ní nepravdy a vulgarity.

Společnost Aero Vodochody, největší letecký výrobce v Česku, se u soudu bránila žalobou na ochranu pověsti. Od bývalého pracovníka Jiřího Dvořáka žádala za dlouhodobé nenávistné útoky, které vedl například prostřednictvím sítě YouTube (kanál je již zrušený), odškodnění ve výši dva miliony korun.

Firma argumentovala tím, že muž opakovaně zlovolně útočí na základní prvky, na kterých stojí její pověst, zpochybňuje kvalitu produkce, schopnost udržet utajené informace ve vztahu k vyráběnému vojenskému materiálu, pomlouvá klíčové zaměstnance či zneužívá její ochranné známky. Míru zásahu označila za mimořádnou.

Soudy daly poškozené společnosti za pravdu a přiznaly jí polovinu žalované částky, tedy jeden milion korun. I tak je to zřejmě nejvyšší odškodnění, které v tuzemsku vysoudila firma na strůjci pomlouvačné kampaně.

Pravomocný rozsudek, který Vrchní soud v Praze vyhlásil minulý měsíc, získala redakce iDNES.cz na základě informačního zákona.

„Zadostiučinění ve výši 1 000 000 Kč je okolnostem věci přiměřené – jak povaze a rozsahu zásahů, tak zejména vzniklé nehmotné újmě. Odhlédnout nelze ani od toho, že soudem prvního stupně přiznané zadostiučinění převyšuje běžně soudy přiznávané zadostiučinění v obdobných věcech. Podle odvolacího soudu by výše přiznaného zadostiučinění spolehlivě odradila od pokračování v závadném jednání (spočívajícím ve vulgární dehonestaci právnické osoby) každého potenciálního škůdce,“ píše v rozhodnutí předseda odvolacího senátu Jiří Čurda.

Msta za příkoří

Dvořák pracoval v Aeru Vodochody dva a půl roku jako konstruktér přípravků. Smlouvu měl na dobu určitou, platila do konce srpna 2015. Po tomto datu ve společnosti skončil a začal na firmu veřejně útočit.

Je přesvědčen, že přišel o práci „na pokyn zhrzené zaměstnankyně partičkou nemocných psychopatů ve funkcích ředitelů“. Tvrdí, že neopětoval ženiny city a ta na něj uspořádala „štvanici“. Ve finále se mu měla pomstít tím, že zařídila jeho vyhazov.

Podle pracovnice to byl naopak Dvořák, kdo ji kontaktoval a začal se jí dvořit. Když ho odmítla, pronásledoval ji a vyhrožoval. Firma následně problematickému pracovníkovi neprodloužila končící smlouvu.

Muž poté začal provozovat stránku aero-vodochody.net podobnou oficiálnímu webu bývalého zaměstnavatele. Na ní publikoval řadu nevybíravých článků o firmě a jejích pracovnících.

Pro manažery Aera používal výrazy jako banda grázlů, psí výkal, z**d či přizdi**áč. K útokům vedeným i v anglickém jazyce využíval také YouTube. Zveřejnil tam například smyšlené video, že nové letadlo, které společnost vyvíjí, havarovalo.

V roce 2017 byl Dvořák odsouzen za pomluvu a vydírání. Dostal podmínku, konkrétně 10 měsíců vězení s odkladem na dlouletou zkušební dobu. Soud mu další útoky na firmu zakázal.

Dvořák v nich však pokračoval. Soudkyně mu nejprve prodloužila zkušební dobu, ale protože si nedal říct, nařídila na 28. června letošního roku veřejné zasedání. Na něm plánovala přeměnit původně uloženou podmínku a Dvořáka poslat na deset měsíců za mříže.

Tomu zřejmě došlo, co ho čeká, a proto se rozhodl, že si vyřídí účty se všemi, kteří mu v životě ublížili.

V pátek 25. června, tři dny před soudním stáním, počkal podle policejního obvinění u Aera Vodochody na zaměstnankyni, které dával za vinu ztrátu práce, a zaútočil na ni žíravinou. Bývalé kolegyni měl kyselinou poleptat ruce, nohy i obličej. Záchranná služba ji převezla do nemocnice. Napadená žena údajně Dvořáka poznala.

Když policisté druhý den vstupovali do bytu v Praze Libni, kde měl bydlet, vybuchl nástražný systém umístěný na dveřích. „Došlo ke zranění sluchu jednoho ze zasahujících policistů,“ uvedla v souvislosti s explozí mluvčí Hana Křížová.

Dvořák byl na útěku, skrýval se a nedařilo se ho dopadnout. Soud v pondělí v jeho nepřítomnosti rozhodl, že ve zkušební době pokračoval v internetových útocích na bývalého zaměstnavatele, čímž porušil zákaz uložený rozsudkem a má jít do vězení.

Další den dopoledne, v úterý 29. června, měl muž přijít na Úřad práce, který sídlí v Bělehradské ulici na pražských Vinohradech, a smrtelně postřelit vedoucí oddělení zprostředkování, evidence a podpor v nezaměstnanosti.

Před pěti lety s ní vedl spor kvůli zamítnuté žádosti o sociální dávku, písemně ji urážel a vyhrožoval, za což pak dostal v přestupkovém řízení pokutu tři tisíce korun.

Kriminalisté dopadli ozbrojeného Dvořáka zhruba čtyři hodiny po střelbě. Pak našli i jeho auto, ve kterém měl „po domácku vyrobenou zbraň typu brokovnice“.

Uvedli, že spolupracuje a ke spáchané trestné činnosti se doznal. Motivem měla být msta za způsobená příkoří. Obětí mělo být víc.

29. června 2021

„Jednalo se jak o rodinné příslušníky, úředníky různých institucí, bývalé kolegy ze zaměstnání, zaměstnavatele, tak i pracovníky orgánů činných v trestním řízení. V podstatě se dá říci, že měl spory s každým, s kým přišel do styku, a tento okruh osob byl veliký,“ sdělil mluvčí policie Jan Daněk.

„Smrtelně vážné“ výhrůžky

Také těmito dramatickými událostmi z letošního června argumentovala firma Aero Vodochody u odvolacího soudu v obchodněprávním řízení, které s Jiřím Dvořákem vedla.

Poukazovala na to, že je evidentní, že muž myslel své dosavadní verbální útoky proti firmě a jejím zaměstnancům „smrtelně vážně“. Dožadovala se toho, aby vrchní soud navýšil dosud přiznané (jedno)milionové odškodnění o druhý milion.

„Je potřeba především vyslat odpovídající signál do společnosti, že takovéto protiprávní jednání se v právním státě nevyplácí a je natolik 'za hranou', že je potřeba jej tvrdě a důrazně odsoudit a jeho původce za něj spravedlivě postihnout,“ vysvětloval právní zástupce firmy.

Podle odvolacího senátu je však nutné rozlišovat mezi Dvořákovými útoky vůči firmě, které mají povahu neoprávněného zásahu do pověsti právnické osoby, a útoky proti jejím zaměstnancům, jejichž důsledkem je vznik jiné újmy než poškození firemní pověsti, tedy například fyzická újma nebo hmotná škoda.

„Hodnocení okolností a příčin, jež vedly žalovaného k další závadné činnosti, pak překračuje rámec tohoto řízení a posouzení odvolacího soudu,“ dodal předseda senátu.

Dvořák nyní musí Aeru Vodochody uhradit vedle jednoho milionu i náklady na právní zástoupení, které činí téměř 280 tisíc korun.

2. července 2021

Po dopadení zamířil do vazby. Městský soud v Praze potvrdil 30. července přeměnu jeho dřívější podmínky na nepodmíněný trest. Muž si tak nyní odpykává ve věznici s ostrahou deset měsíců za pomluvu a vydírání.

Pokud bude obžalován a uznán vinným z vraždy úřednice, útoku kyselinou na zaměstnankyni Aera Vodochody a pokusu o vraždu policisty výbušným systémem, může ho soud potrestat i výjimečným trestem přesahujícím 20 let vězení.

Autor: