Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Piráti přišli na jednání o koalici rovnou s podmínkami, divil se lídr Spolu Svoboda

Česko

  14:17aktualizováno  19:08
Na pražském magistrátu se večer sešli zástupci vítězného SPOLU a třetích Pirátů, aby jednali o povolební koalici. Zatímco Bohuslav Svoboda se nechal slyšet, že jeho prioritou je koalice na půdorysu vládní spolupráce, Piráti navrhli v prvním kole schůzek rozšíření koalice ještě o Prahu sobě. Na to Svoboda reagoval tím, že zatímco jeho hnutí přišlo na schůzku otevřeno všemu, Piráti kladou podmínky.

Už v neděli proběhla jednání SPOLU se Starosty a nezávislými, kteří skončili na pátém místě.

„Tak, jak jsme avizovali, sešli jsme se s našimi nejbližšími partnery a setkali se se zástupci STAN. Jednání bylo vstřícné a věcné a konstatovali jsme, že jsme si programově blízko. Slíbili jsme si, že v jednáních budeme nadále pokračovat,“ řekl člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček. Programové průniky prý oba subjekty mají například v představě o územním rozvoji nebo způsobu řízení města.

Lídr STAN Petr Hlaváček uvedl, že další schůzka se SPOLU je v plánu na čtvrtek. „Bavili jsme se o budoucím uspořádání s tím, že my jsme jim sdělili, že preferujeme širokou koalici demokratických stran. Samozřejmě ale vnímáme, že jednání vede Spolu jako vítěz voleb,“ komentoval Hlaváček. To večer potvrdil i Svoboda.

Piráti také na jednání přišli s tím, že nebudou spolupracovat ve vedení města, tedy v radě s nikým trestně stíhaným. „Je to věc známá již z předvolební kampaně a lidé nás, když to řeknu lidově, do urny házeli s tímto vědomím,“ uvedl lídr Pirátů a exprimátor Zdeněk Hřib.

To Svoboda na brífinku po jednání označil za kladení podmínek a dodal, že doufá, že Piráti půjdou do dalších kol jednání vstřícněji. To by mělo být další pondělí.

Jednání tak budou zřejmě komplikovaná. Téměř v každé předvolební debatě se totiž lídři SPOLU a Pirátů pohádali. Hřib opakovaně upozornil právě na to, že v kandidátce SPOLU je několik lidí, kteří jsou spojeni s korupční kauzou Dozimetr nebo jsou v kontaktu s lidmi z mafiánského prostředí.. „A to může být problém v případě třeba Jiřího Pospíšila , který má přímou linku na mafiána Redla z kauzy Dozimetr, nebo pana radního Bureše, který na Praze 1 načerno postavil kruhový objezd u Prašné brány,“ nechal se slyšet Hřib v předvolební superdebatě iDNES.cz.

Stejně tak se Pirátům nelíbí Svobodův výrok, že by byl primátorem a poslancem zároveň. Exprimátor Svoboda navíc uvedl, že by se okrajově chtěl věnovat i svému povolání lékaře.

V neděli se na magistrátu sešli také zástupci Prahy sobě, Pirátů a hnutí STAN, tedy subjektů, jejichž zástupci dosud Praze vládli. „K posunu v jednání nedošlo, ale určitě jsme připraveni nadále jednat,“ řekl po schůzce lídr Prahy sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Jeho uskupení skončilo na místě čtvrtém.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat