Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
1. listopadu 2010 16:48, aktualizováno  17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyjednávání o pražské koalici může zpozdit soud. Svoboda představí nové tváře

Kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vyjednávání o pražský magistrát se může protáhnout. Strany totiž vyčkávají na rozhodnutí soudu o stížnosti na průběh voleb v hlavním městě. Přesto se ODS v pondělí večer sejde na společném jednání, kde chce probrat návrhy, které jim předložila TOP 09, ale také ty, které chtějí občanští demokraté předložit ČSSD.

Kandidát na pražského primátora za ODS Bohuslav Svoboda

V Praze 2 podepsali koaliční smlouvu zástupci ODS, ČSSD a SZ

Zástupci vítězné ODS, ČSSD a Strany zelených (SZ) podepsali na radnici Prahy 2 koaliční smlouvu. Strany se dohodly, že starostou bude dosavadní místostarosta Jiří Paluska (ODS). V opozici tak zůstane TOP 09 a sdružení Občané za spokojené bydlení, které usilovalo o pokračování privatizace obecních domů.

přinese na společné večerní jednání regionální rady a klubu zastupitelů své návrhy na personální obsazení míst ve vedení hlavního města. V návrhu podle něho budou pouze nové tváře.

Pražská ODS by měla rozhodnout také o tom, zda bude nadále vyjednávat o koaliční spolupráci s TOP 09 i ČSSD. Od TOP 09 už dostala nabídku, vyjádřit se k ní musí nejpozději v úterý.

Svoboda dostal za úkol vybrat pět zástupců ODS, kteří by mohli usednout ve vedení města společně s TOP 09. Účastníci večerního jednání o jeho návrhu rozhodnou "buď, anebo".

Čtěte také

Mezi novými tvářemi by mohl být i sám Svoboda. Už dříve uvedl, že pokud s jeho názorem nebudou členové strany souhlasit, zůstane pouze řadovým zastupitelem. Podle volebního lídra jedině výběrem nových tváří může ODS dokázat, že se chce změnit.

Zleva Bohuslav Svoboda, Jiří Dienstbier mladší a Zdeněk Tůma.

Stále není jasné, která koalice bude Praze další čtyři roky vládnout. Ustavující zastupitelstvo, na kterém by mělo být nové vedení Prahy zvoleno, se navíc neuskuteční dříve, než soud rozhodne o stížnostech na volby. Jak upozornily sobotní Lidové noviny, vyjednávání o koalici se kvůli tomu může zbrzdit. Stížnosti se mohly podávat k Městskému soudu v Praze do minulého pátku. Soud má na jejich posouzení 20 dnů,  První zastupitelstvo se proto zřejmě sejde nejdříve v druhé polovině listopadu.

Svoboda se opakování voleb v Praze nebojí
U soudu si mimo jiné stěžují zástupci menších stran - SZ, SNK ED a VV, kteří ve volbách neuspěli. Domnívají se, že je poškodilo rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, které před volbami prosadila ODS. Svoboda se ale neobává, že by tato stížnost jednání o koalici na pražské radnici nějak zkomplikovala. "Chápu, že pro některé strany by mohlo být opakování voleb problém, nás to ale netrápí," řekl. "Rozhodnutí je samozřejmě na soudu, ale já stížnosti nepřikládám velký význam," dodal.

Vítězná TOP 09 v Praze zatím nabídla koalici jen ODS, jednání s ČSSD odložila. Ve hře je ale ještě možná koalice občanských a sociálních demokratů. O té se v poslední době hodně spekuluje.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.