Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Výjezdní doložka z nevolnictví

Česko

Výjezdní doložka symbolizuje komunistické nevolnictví. Všechny totalitní systémy omezují cestování, ale výjezdní doložka byla jakousi zbraní posledního soudu. Její odepření (respektive odebrání již vydané) mohlo na poslední chvíli – i na samé hranici – zastavit cestu, byť dotyčný pro ni splnil všechny podmínky.

Pokud chtěl zájemce vyjet do nesocialistické země (či Jugoslávie), musel absolvovat složitou proceduru. Nejprve získat tzv. devizový příslib na nákup cizí měny. To obnášelo žádost s dlouhým (i ročním) předstihem, na kterou ale stát odpovídal jen v případě kladného vyřízení. Dalším krokem (kromě Jugoslávie) bylo vízum. A pak následovala výjezdní doložka.

Žádost o výjezdní doložku nebyla formalitou, ale produktem těžkého kádrování. Kladný posudek musel udělit výbor KSČ na pracovišti, studentům ředitel školy, důchodcům a ženám v domácnosti uliční výbor KSČ. A poslední slovo řeklo tzv. oddělení pro zvláštní úkoly opět na pracovišti, jakýsi podnikový fízl, který ji odepřel i při pouhém podezření z úmyslu emigrovat. Pak si člověk mohl vymodlený devizový příslib i vízum strčit za klobouk.

Výjezdní doložky zavedlo komunisty ovládané ministerstvo vnitra už 23. února 1948, dva dny před pučem. Skončily 4. prosince 1989, tedy po sedmnácti dnech „sametu“.

Slovníček ONV – okresní národní výbor SL a SN FS – Sněmovna lidu a Sněmovna národů Federálního shromáždění, dolní a horní komora federálního parlamentu SFRJ – Socialistická federativní republika Jugoslávie, fungovala v letech 1963 (vyhlášení nové ústavy) až 1992 (rozpad) hraniční pásmo – oblast podél západní hranice přístupná pouze na speciální propustku; původně široká 4–10 km (1,5 % rozlohy státu), od šedesátých let se hraniční pásmo začalo zužovat

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!