Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

Hasiči v Královéhradeckém kraji zasahovali u desítek spadlých stromů. (21. června 2024) foto: HZS Královéhradeckého kraje

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely je nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití. Hasiči měli přes tisícovku výjezdů, někde škody dosud likvidují. Nejčastěji se jednalo o zatopené sklepy, spadlé stromy či zaplavené komunikace. V sobotu ráno bylo bez elektřiny kolem 30 tisíc domácností.
  9:00aktualizováno  15:51

V bouřkách, které přes Česko postupovaly v pátek navečer a v noci na sobotu, se vyskytovaly kroupy velké až osm centimetrů, výrazné nárazy větru a také intenzivní srážky. Hasiči měli kvůli bouřkám přes 1000 výjezdů, bez dodávek elektřiny bylo dnes ráno kolem 30 000 domácností. Nejhorší byla situace v Moravskoslezském, Jihomoravském a Libereckém kraji.

„I když vše nebylo zcela jisté s ohledem na přítomnost saharského prachu a oblačnosti, nakonec k rozvoji velmi a extrémně silných bouří včera (v pátek) došlo. První velmi intenzivní bouře začaly doslova explozivně růst v Pošumaví kolem 16:30,“ napsal na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Další vývoj byl podle nich překotný. Nejvyšší náraz větru meteorologové zaznamenali na letišti v Mošnově, a to skoro 100 kilometrů za hodinu.

Hasiči měli kvůli bouřkám přes 1000 výjezdů. „Hodně zásahů bylo v Jihočeském a Středočeském kraji. Dále večer v Libereckém kraji a Jihomoravského kraji, kde evidují nejvíc případů. V noci jsme dále často vyjížděli v kraji Moravskoslezském a Olomouckém,“ napsali na siti X.

Hasiči v Moravskoslezském kraji stále likvidují následky nočních a ranních bouřek. Do dnešních 15:00 mají v souvislosti s počasím více než 300 zásahů. Nejvíce bouřky postihly Třinec na Frýdecko-Místecku a také Český Těšín na Karvinsku. Řekl to mluvčí hasičů Jakub Kozák. Bez proudu je v kraji asi 10 000 lidí.

Na oba okresy připadá také nejvíce zásahů hasičů, na Karvinsku jich je 120 a na Frýdecko-Místecku 112, naopak nejklidnější byla situace na Opavsku a Bruntálsku. Podle Kozáka hasiči nejčastěji likvidují popadané stromy a odstraňují polámané větve nebo zajišťují poškozené střechy.

Například v Třinci na Frýdecko-Místecku registrovali hasiči dopoledne zhruba 90 událostí, které musí vyřešit. „Operační středisko vše vyhodnocuje podle priorit a nasazuje všechny dostupné kapacity. Je potřeba se však obrnit trpělivostí. Pomáhají i hasiči z okolí. Hasiči upozorňují občany, aby v ulicích města a v nejvíce zasažených místech zbytečně neriskovali. Stromy mohou být poškozené a hrozí pád,“ uvedlo město na webu. Bouřka způsobila škody například v tamním lesoparku.

Podobná je situace i v Českém Těšíně na Karvinsku, kde kvůli bouřce zasedl i krizový štáb města. Uzavřeny musely být i některé komunikace. „Stále se monitoruje situace ve městě a v okrajových částech. Všude jsou popadané stromky, na celé řadě míst je přerušeno elektrické vedení, některé cesty jsou neprůjezdné,“ uvedlo město na webu. Na odstraňování škod se podílí hasiči, policisté i energetici. Vedení města apelovalo na obyvatele, aby nepřetěžovali tísňovou linku hasičů. V terénu jsou v Českém Těšíně také energetici, kterým by se podle předpokladu mohlo podařit poruchy odstranit do dnešního večera.

„Ke 14:00 ČEZ v Moravskoslezském kraji evidoval deset poruch na vysokém napětí, bez dodávek elektřiny bylo kolem 10.000 odběratelů. Poruchové čety jsou v terénu už od noci, nejvíce práce mají kolem Českého Těšína,“ řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

V noci na sobotu hasiči měli kvůli počasí 82 výjezdů, po středeční bouři se počet výjezdů souvisejících s počasím vyšplhal až na 945. Středeční bouřka způsobila v kraji podstatně větší škody. Nejvíce zasáhla Ostravsko. Poničena byla například střecha jedné z budov památkově chráněného Trojhalí Karolina, bouře lámala a vyvracela stromy i v oblíbených Komenského sadech nebo v ostravské zoo, která ve čtvrtek zůstala z bezpečnostních důvodů uzavřená.

Hasiči na Vysočině vyjížděli od pátečního večera do sobotního rána ke čtyřem desítkám zásahů spojených s následky bouřek. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy. Vyplývá to z vyjádření mluvčí krajských hasičů Petry Musilové.

„Nejvíce zásahů měli hasiči na Třebíčsku,“ uvedla. První výjezdy měli na Vysočině kvůli počasí po pátečních 18:00. Nad dnešním ránem se pak situace zklidnila. Kvůli popadaným stromům v noci nejezdily některé železniční spoje, nyní je provoz v regionu všude obnoven.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřkami s přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým deštěm platila pro větší část Vysočiny do páteční půlnoci. Podle předpovědi meteorologů bude dnes nejprve oblačno až zataženo, místy může pršet a lokálně se opět vyskytnout bouřky. Přes den se postupně vyjasní.

Na jižní Moravě hasiči hlavně odčerpávali vodu

Brněnští hasiči v noci čerpali vodu ze zatopených sklepů, podzemních garáží a také velkých lagun na silnicích. Nad krajem se přehnala silná bouře, nejvíce škod zanechala právě v Brně, na Brněnsku a Blanensku. Od pátečního večera do dnešního rána vyjížděli hasiči kvůli následkům deště a větru na 272 míst, další zásahy ještě přibývají. Nikdo se nezranil, řekl mluvčí hasičů Filip Venclovský.

Nejvíce zásahů si vyžádaly popadané stromy a větve. Ráno byla kvůli tomu například uzavřená silnice mezi Adamovem a Křtinami na Blanensku. Mezi Adamovem a Blanskem zase voda zaplavila traťovou kolej, což podle webu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje způsobilo zdržení některých regionálních vlaků. České dráhy na místě zasahují, zprovoznit by se úsek měl do dvanácti hodin. Více informací o výlukách naleznete na stránkách dopravce.

Laguny se po vydatném dešti objevily například v Jedovnické a Hradecké ulici v Brně. „Čtyři hodiny jsme čerpali vodu z podzemních garáží v Purkyňově ulici,“ doplnil Venclovský.

„Tak teď už snad každý uzná, že Brno to Janáčkovo kulturní centrum opravdu potřebuje! Hudebníkům Filharmonie Brno dnes (v pátek) napršelo (nejen) do houslí. Uvnitř divadla, které je teprve pět let po velké rekonstrukci. Ale poslední koncert sezony statečně dohráli,“ moderátorka Zuzana Petrů.

U laguny v Jedovnické ulici pomáhali řidičům také brněnští strážníci. „Po skončení zásahu našli v jízdních pruzích dvě různé registrační značky, které se pravděpodobně uvolnily z aut, jejichž řidiči se ještě před příjezdem strážníků a hasičů rozhodli vodu překonat,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Na Kolišti v centru Brna uvázlo auto na zatopené silnici. Do nedalekého Janáčkova divadla zateklo stropem o pauze koncertu Filharmonie Brno.

„Průtrž mračen na několika místech ve městě odplavila i poklopy od kanálů. Odkryté vpusti mohly být nebezpečné pro vozidla, ale také pro chodce. Strážníci je tedy zabezpečili. Víka vraceli na místo například dvakrát v Řečkovicích, dále v Žabovřeskách, Jundrově, Bystrci, v Králově Poli i centru Brna,“ uvedl Ghanem.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Padesát výjezdů v Olomouckém kraji

Hasiči v Olomouckém kraji v noci na dnešek po bouřkách odstraňovali popadané stromy z komunikací. Na 17 místech, převážně na Prostějovsku a Přerovsku, také čerpali vodu ze sklepů a garáží. Zaměstnal je i utržený hromosvod na elektrické rozvodně. V souvislosti s bouřkami zasahovali v noci v kraji u 50 událostí, uvedla na sociální síti mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

V sousedním Zlínském kraji měli hasiči výjezdů spojených s odstraňováním následků počasí výrazně méně. Evidovali tři zásahy. V Kroměříži odstraňovali ze silnice spadlou větev a v Rožnově pod Radhoštěm a Zašové na Vsetínsku popadané stromy, sdělil dnes ráno novinářům mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.

V sobotu by mělo být v Olomouckém a Zlínském kraji podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zpočátku většinou oblačno, místy s přeháňkami a občasným deštěm, případně bouřkami. Dopoledne začnou srážky od západu ustávat a oblačnosti bude ubývat. Odpoledne už by mělo být většinou polojasno.

V Mladé Boleslavi čerpali hasiči vodu z nákupního centra

Středočeští hasiči vyjížděli kvůli páteční bouřce k 75 spadlým stromům a v šesti případech čerpali vodu. Nejvíc zásahů měli na Mladoboleslavsku a Nymbursku, řekl mluvčí krajských hasičů Dominik Pěnička.

„Čerpali jsme například vodu z nákupního centra Olympia v Mladé Boleslavi. Jinak to byly většinou sklepy nebo také školka,“ uvedl Pěnička.

Nejvíc zásahů měli hasiči v podvečer a večer. Mezi 17:00 a 20:00 vyjížděli k 63 popadaným stromům a pěti případům čerpání vody. V noci se podle mluvčího už situace uklidnila.

Počasí zkomplikovalo provoz na trati Luštěnice-Dobrovice, kde osobní vlak večer narazil do spadlého stromu. Další spadlý strom zastavil provoz na trati Skalsko-Mšeno. Některé vlaky musely být odřeknuty.

Problémy byly i na silnicích. Nehoda dvou osobních aut v podvečer zablokovala silnici I/11 v Kolajích na Nymbursku, jeden vůz skončil převrácený na střechu. Jeden z řidičů se vážně zranil, vrtulník ho přepravil do nemocnice.

V Libereckém kraji je bez proudu 2600 domácností, v noci dvojnásobek

Hasiči v Libereckém kraji kvůli bouřce zasahovali v noci na dnešek ve 119 případech, nejčastěji odstraňovali popadané stromy. V Blanické ulici v Jablonci nad Nisou vítr poškodil šest střech. Řekl to zastupující mluvčí krajských hasičů Radek Hon. Bez proudu bylo ráno v kraji 2600 domácností, v noci jich bylo zhruba dvakrát více, sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

„Předpokládáme, že během dne se podaří dodávky obnovit,“ dodala. Poruch na vysokém napětí bylo kolem 09:00 v kraji devět, bez proudu byly domácnosti hlavně na Jablonecku - v části Jablonce, Železném Brodě, Lučanech nad Nisou, Malé Skále či Rychnově u Jablonce.

Při nočních bouřkách v kraji napršelo podle údajů z meteostanic kolem 30 litrů na metr čtvereční. Zranění při nich neutrpěl nikdo. Hasiči odstraňovali popadané stromy na 93 místech v kraji, nejvíce zásahů měli na Turnovsku a Jablonecku. V Blanické ulici pod rozhlednou Petřín v Jablonci nad Nisou vítr poškodil šest střech. Hasiči tam podle mluvčího pomáhali střechy zakrývat provizorními plachtami a přitloukali plechy a hřebenáče. „Asi tam musel být nějaký silnější poryv, těch událostí v oblasti Petřína a Vrkoslavic bylo více než jinde,“ dodal Hon.

Výjezdů k uvolněným střechám v dalších částech Libereckého kraje měli hasiči v noci čtyři, mimo jiné se uvolnila i na mateřské škole v Paceřicích nedaleko Turnova. Vodu hasiči čerpali ve čtyřech případech.

V důsledku bouřky bude po celou sobotu na Ještědu v Liberci uzavřené skill centrum, kde jsou tratě s překážkami pro bikery. „Musíme to nechat vyschnout, je to podmáčené,“ řekl za provozovatele Radek Chalupa.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...