20. března 2014 18:27, aktualizováno  22:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výjimečně teplý první jarní den. Padaly více než stoleté rekordy

Jarní počasí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jarní počasí - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA V pražském Klementinu padl 130 let starý teplotní rekord, během dne zde bylo naměřeno 19,9 stupně Celsia. Původní rekord pro dnešní den byl 18,7 stupně, sdělil to meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Klementinum je nejstarší česká stanice, měří teplotu od roku 1775. Rekordy ve čtvrtek padaly po celé republice.

Nejtepleji bylo v Kopistech, 21,9 stupně. Bylo tam pokořeno maximum 17,2 stupně z roku 1974. Rtuť vystoupala na 21 stupňů a výše na dalších deseti stanicích, třeba v Teplicích, Dobřichovicích, Plzni nebo Českých Budějovicích. Rekordy padly na 68 stanicích měřicích déle než 30 let. Pokoření dosavadních rekordů z roku 1938 hlásí kromě Teplic a Českých Budějovic třeba také Žatec, Poděbrady nebo Praha Karlov. Mnoho dalších dnes překonaných rekordů je z roku 1974, například v Husinci, Domažlicích nebo Děčíně.

Mezi 18 až 22 stupni se mají odpolední maxima pohybovat i v pátek a v sobotu, to už ale začne od západu Čech přibývat oblačnosti. Na neděli a poslední březnový týden počítá předpověď s převážně zataženou oblohou, deštěm a na horách i sněhovými přeháňkami. Nejvyšší denní teploty nepřekročí 13 stupňů.

ČTK, Lidovky.cz

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.