Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Imunita pro poslanecká auta? Je to míněno dobře, říká Berkovec

Česko

  11:00
PRAHA - Zákonodárcům se nelíbí odtahování jejich aut z modrých parkovacích zón. František Laudát (TOP 09) proto přišel s pozměňovacím návrhem zákona, podle kterého by vozidla osob požívajících výsad a imunit měla mít výjimku. Server Lidovky.cz oslovil politiky s dotazem, zda návrh novely zákona na červnové schůzi podpoří a zda jej považují za akceptovatelný.

Poslanec Stanislav Berkovec (ANO) foto: TOP09

Zákon v současné době uvádí, že o odstranění vozidla, které neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti, rozhodne policista nebo strážník obecní policie a vozidlo se odstraní na náklad jeho provozovatele.

Podle pozměňovacího návrhu by nebylo možné kromě jiného rozhodnout o odstranění vozidla, pokud jde o vozidlo viditelně označené jako vozidlo osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodních smluv. To by ale neplatilo, pokud by zaparkované auto zákonodárce znemožňovalo průjezd jiným autům.

Server Aktuálně.cz v dubnu informoval o tom, že policie začala z modrých zón odtahovat vozidla označená poslaneckou růžovou kartou na parkování. Týkalo se to Stanislava Humla (ČSSD) a lidovce Tomáše Podivínského (více čtěte ZDE).

Milan Chovanec v České televizi.

Milan Chovanec (ČSSD)
"Návrh pana Laudáta si musím podrobně prostudovat. Osobně nejsem nijak postižen těmito odtahy. I kdybych byl, nejsem si jist, zda toto je to nejlepší řešení."

Martin Komárek (ANO)

Martin Komárek (ANO).

"Návrh znám jen z médií, odpovědět mohu, až si ho prostuduji. Obecně si dlouhodobě myslím, že městská policie má mít právo odtahovat pouze auta překážející provozu, ostatní jen pokutovat. Současná praxe podle mého hraničí s organizovaným olupováním občanů, není to tedy problém poslanců, ale všech občanů."

Pavel Bělobrádek (KDÚ-ČSL)

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odpovídá v Praze na otázky novinářů po jednání předsedů ČSSD, ANO a KDU-ČSL o rozdělení míst v koaliční vládě.

"Popravdě nevím, proč by poslanci měli mít takovou výhodu. Mají platit jako všichni ostatní nebo si koupit parkovací kartu. Já bych tomu rozuměl v nějakých odůvodněných případech, třeba když zachraňuje někoho při povodních, ale jinak by se přestupková imunita měla zrušit úplně.Co se týká tohoto, měl by to být v samém režimu."

Petr Gazdík (TOP 09)

Petr Gazdík (STAN)
"Pakliže se nejedná pouze o poslance, ale o širší skupinu osob, tak ano, jsem pro."

Jiří Dolejš čeká na výsledky voleb

Jiří Dolejš (KSČM)
"Já čekám, až tohle vyřeší kompetentní orgány. Pokud někdo neoprávněně parkuje tam, kde nemá, tak je to jasné - má dostat pokutu.
Ale na druhou stranu, poslanci by nemělo být zabráněno, aby vyjel za svou ústavní povinností. Já navíc nemám auto, takže takový problém osobně nemám. Zkrátka si vyčkám na rozhodnutí kompetentních orgánů." 

Tomio Okamura (ÚSVIT)

Tomio Okamura poses with Prague Castle — the seat of the Czech presidency — in the background; he hasn’t ruled out a bid for the Senate

"Ten návrh jsme ještě na klubu neprojednávali, jelikož je nový. Budeme ho na klubu projednávat v červnu, ale za sebe můžu říct, že já osobně nepodpořím návrh, který by zvýhodňoval poslance před běžnými lidmi. Poslanci nejsou nadlidi."

Poslanec Stanislav Berkovec (ANO)

Stanislav Berkovec (ANO)
"Tohle budu konzultovat s panem Martinem Kolovratníkem a Stanislavem Humlem, protože je považuju za odborníky na dopravu. Pravda je, že po Praze je těch modrých zón tolik, že nemáte skoro šanci zaparkovat.

Třeba Vršovice jsou samá modrá zóna. Pokud takhle někdo pracuje, tak by o to auto neměl přijít. Ale nesmí se to zneužívat. A myslím, že pan Laudát toho určitě zneužívat nechce. Určitě je to míněno dobře."

Jaroslav Zavadil

Jaroslav Zavadil (ČSSD)
"Na to zatím nemám názor. Já jezdím metrem, takže se mě to vlastně ani netýká. I když mám auto k dispozici. Do června se o tom s někým pobavím a popřemýšlím."

Ministr financí Miroslav Kalousek přepracuje návrh státního rozpočtu podle platné legislativy.

Miroslav Kalousek (TOP 09)
"Vzhledem k tomu, že to (pozměňovací návrh - pozn. red.) podpořili všichni poslanci hnutí ANO, tak to budu muset ještě bedlivě zvážit".

Autor:

Obchod/ kancelář v centru města, Masarykovo nám., Brandýs nad Labem
Obchod/ kancelář v centru města, Masarykovo nám., Brandýs nad Labem

Masarykovo náměstí, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
10 000 Kč/měsíc