11. srpna 2017 14:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Popadané stromy, výpadky elektřiny i kulový blesk. Silné bouřky postihují skoro celé Česko

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Přichází bouře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přichází bouře | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA Vyjma západu Čech budou v pátek bouřky po celé republice, uvedli dopoledne meteorologové. Velmi silné bouřky se očekávají opět na východě republiky. Přívalový déšť může zvednout hladiny menších toků. Na Moravě a ve Slezsku bude navíc velmi teplo, rtuť teploměru vystoupá nad 31 stupňů Celsia. Už mezi 08:00 a 14:00 napršelo podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na jihu středních Čech a v jižních Čechách místy až 50 litrů vody na metr čtvereční a stouply hladiny malých toků.

Podle informací ČHMÚ na facebooku se přes Česko v posledních dvou nocích asi přehnaly dvě bouře zvané derecho. Jde o větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Bouře postupující v noci na čtvrtek z Rakouska přes Moravu do Polska způsobila škody v pásu přes 700 kilometrů. Bouře na Moravě ve čtvrtek večer vznikla nad Itálií a cestou přes Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko, Moravu a Polsko byl pás škod přes 600 kilometrů. V Česku se v posledních letech vyskytují v průměru dvakrát do roka. Pokud se předběžné zjištění meteorologů potvrdí, bude to letos třetí a čtvrté derecho.

„Zvlněná studená fronta bude jen zvolna postupovat přes naše území k východu až k severovýchodu. Před ní proudí na Moravu a do Slezska velmi teplý vzduch od jihovýchodu,“ uvedli meteorologové. Výstraha před vysokými teplotami platí od pátečního poledne do 19:00 pro polohy do 600 metrů nad mořem pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Vedle horka tam v pátek po celý den až do nedělních 02:00 hrozí velmi silné bouřky, stejně jako v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Silné bouřky očekávají v pátek meteorologové v Praze a Jihočeském kraji a v časti Středočeského a Libereckého kraje.

Odpoledne ČHMÚ oznámil, že v pátek mezi 08:00 a 14:00 již napršelo při deštích a bouřkách na jihu středních Čech a v jižních Čechách místy až 50 milimetrů, tedy 50 litrů vody na metr čtvereční. Začaly tam také stoupat hladiny menších toků, ale zatím nikde nedosáhly ani prvního stupně povodňové aktivity.

Podle meteorologů bouřky doprovodí nárazy větru ojediněle přes 90 kilometrů za hodinu, přívalové srážky s úhrny kolem 40 milimetrů a kroupy. Nelze vyloučit, že některé menší toky krátkodobě překročí první stupeň povodňové aktivity.

Popadané stromy i kulový blesk

Bouřky se přes Česko přehnaly už v noci na čtvrtek i na pátek. Nejvíce potrápily Moravu. V celém Česku měli v noci ze čtvrtka na pátek hasiči kvůli následkům bouřek přes 700 výjezdů, odklízeli popadané stromy a v práci nadále pokračují. Popadané stromy například zastavily vlaky v koridoru z České Třebové na Moravu, který byl obnoven v 07:10, a na východě země přerušily dodávky elektřiny do stovek domácností. Zpoždění nabíraly i desítky vlaků směrem na Prahu. Kromě větru a deště navíc poničil nejméně 15 rodinných domů na Kroměřížsku údajně i kulový blesk.

Bez proudu se po bouřkách ocitly stovky domácností na východě republiky, řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „Není to kalamitní stav,“ řekl. Šlo hlavně o Olomoucký, Pardubický a Královéhradecký kraj. Společnost E.ON eviduje po nočních bouřkách a silném větru 64 poruch na vysokém napětí a 160 na nízkém napětí, číslo se bude měnit. „Nejvíce poruch bylo okolo půlnoci, kdy bylo rázem 110 tisíc odběratelů bez dodávky elektrické energie,“ uvedla mluvčí společnosti Božena Herodesová. K 08:00 už bylo bez dodávek pouze 10 tisíc odběratelů.

V Jihomoravském kraji registrovali extrémní počet hasičských výjezdů. V Moravskoslezském kraji na tom nejhůře bylo Opavsko. Hasiči ve Zlínském kraji zaznamenali kvůli večerním a nočním bouřkám doprovázeným silným větrem zhruba 80 výjezdů. Nejzávažnější situace panovala v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku, kde poškodil nejméně 15 rodinných domů kromě větru a deště zřejmě i kulový blesk. „Vypadalo to jako ohnivá koule,“ popisoval blesk jeden z poškozených, Vladimír Prudík. „Viděl jsem, jak to jiskří a jak kolem letěl kulový blesk. Měl tak 12 centimetrů,“ uvedl Martin Adamčík, který blesk viděl z balkonu.

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz