Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyklízení Kliniky se protáhne. Exekutor dal aktivistům na střeše čas do pondělí

Dva z asi čtyř aktivistů, kteří zůstávají i druhý den na střeše Kliniky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dva z asi čtyř aktivistů, kteří zůstávají i druhý den na střeše Kliniky. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Druhý den pokračuje snaha exekutora Iva Luhana získat kontrolu nad budovou Kliniky. Tu nelegálně obsadili aktivisté. Exekutor se budovu pokusil vyklidit již ve čtvrtek, ale nepodařilo se mu to. V pátek oznámil, že aktivistům dal ještě jednu noc, než se odhodlá k zásahu. K tomu však dojde nejdříve v pondělí.

V budově bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově zůstává pouze skupina několika lidí na střeše. Podle zástupce Autonomního sociálního centra Klinika Arnošta Nováka nemají kudy odejít. To, že již téměř všichni lidé opustili budovu, potvrdil i exekutor Ivo Luhan.

Nyní začne vyklízení věcí z budovy, kdy část už v pátek dopoledne vynosili sami aktivisté. Exekuce vyklizením začala ve čtvrtek dopoledne, aktivisté však odmítli opustit budovu, kterou vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Nyní nechal exekutor přivézt k budově kontejnery, do kterých budou vyklízet nehodnotné a nepotřebné věci. Následovat bude zajištění domu proti vniknutí lidí. Zadní křídlo domu specializovaná firma zabezpečila již ve čtvrtek.

Aktivisté v pátek nechtěli vyvolávat konflikt, proto budovu opustili sami. Svůj vzdor proti exekuci podle Nováka ukázali již ve čtvrtek, kdy odmítli z budovy odejít i přes několik výzev. Páteční dopolední situace u Kliniky byla proto klidná.

Účastníci happeningu.
Na Kliniku dorazila také policie.

Podle jejich kolegů má skupinka prozatím zásob dost a na místě hodlají setrvat, jak dlouho to jen bude možné. „Je to symbolický happening, věděli jsme, že k vyklizení dojde, že to nemůžeme fyzicky ubránit,“ uvedl jeden z aktivistů.

Mezitím specializovaná firma pokračuje v zabezpečení objektu. Pomocí plechů zatloukají okna po celém objektu, do vitríny u vchodu zevnitř instalují mříže. Ivo Luhan pozval do přízemí Kliniky novináře, aby prý „veřejnost věděla, co a jak“.

„Dveře od rána hlídala ochranka. Aktivisté vytlačili před budovu červené piáno. Je to skupina asi třiceti lidí a teď dělají rozcvičku. Přesněji řečeno jogínský pozdrav slunci, “ hlásil z místa po 9. hodině reportér serveru Lidovky.cz.

Uvnitř Kliniky jsou k vidění nedopité láhve.
V kuchyni zůstalo neumyté nádobí.
Místnost sloužila jako kuchyň obyvatelům Kliniky.
Uvnitř Kliniky byla spousta odpadků.

U budovy v pátek postávalo zhruba 40 lidí, kteří podporovali pokračování Autonomního sociálního centra Klinika. Situaci monitorovalo asi 20 policistů a k budově přijelo také hasičské auto.

Ve čtvrtek od 09:00 začal u Kliniky happening na protest proti vyklizení, o hodinu později přišel exekutor. Za šest hodin se mu podařilo vyklidit zadní část domu, kterou specializovaná firma následně zajistila před dalším vniknutím aktivistů. Před 16:00 pak exekutor Ivo Luhan ukončil vyklízení, které se první den obešlo bez asistence policie. Policie pouze hlídala, aby do domu nevstupovali další lidé. Přes noc budovu hlídala bezpečnostní agentura.

Aktivisté odmítají z budovy odejít, protože nevidí důvod, proč by Klinika měla zaniknout. Rekonstrukce plánovaná SŽDC podle nich nezačne ještě nejméně rok a objekt bude dál chátrat. První opravy budovy, ve které hrozí řada bezpečnostních rizik, chce však SŽDC podle čtvrtečního vyjádření zahájit hned po jejím vyklizení, následovat bude zásadní rekonstrukce. Do opravené budovy pak plánuje SŽDC přesunout část svých zaměstnanců.

, ,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!