Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výkonný výbor KSČM podpořil prodloužení nouzového stavu. Podle Filipa se tím zmírní tlak na vládu

Česko

  12:57aktualizováno  16:41
Praha - Výkonný výbor KSČM doporučil poslancům hlasovat v pátek pro prodloužení nouzového stavu. Vláda by tak s pomocí komunistů mohla s žádostí o prodloužení stavu nouze za 28. březen ve sněmovně uspět. Dvě desítky krajských lídrů a členů nejužšího vedení hlasovaly po internetu. Předseda KSČM Vojtěch Filip výsledek hlasování označil za překvapující.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

 Způsobí podle něj oslabení tlaku na vládu. S konečnou platností rozhodnou komunisté až v pátek na zasedání sněmovního klubu. Pokud by se rozhodl pro volné hlasování, mohlo by výsledek ovlivnit i to, kteří poslanci za KSČM se budou zasedání pléna sněmovny v polovičním obsazení účastnit.

„V podstatě se tím zmírní tlak na vládu, aby dělala opatření, která jsou smysluplná a lidé je budou akceptovat,“ řekl novinářům Filip k výsledku hlasování. Podle něj by se pandemie měla řídit na úrovni jednotlivých regionů, což by bylo efektivnější než centrální plošná opatření. Stejně jako například místopředsedkyně klubu Hana Aulická Jírovcová se k žádosti vlády vyslovoval v uplynulém týdnu odmítavě.

Sněmovnu nelze při vyhlašování nouzového stavu obcházet, řekl Ústavní soud. Zrušit jej ale nemůže

Filip novinářům ve sněmovně řekl, že v doporučení jsou podmínky, za kterých mají poslanci s prodloužením souhlasit. Týkají se návratu dětí do škol, některé stranické organizace doporučují změnit omezení volného pohybu mezi okresy na kraje. Filip očekává, že zákonodárci budou doporučení respektovat a že poslanecký klub bude jednotný.

Členové širšího vedení strany se v hlasování vyjadřovali k prodloužení nouzového stavu obecně. „Podle stavu, který nastane ve sněmovně, klub bude navrhovat, jak dál,“ řekl místopředseda KSČM Petr Šimůnek na dotaz, zda se komunisté přikloní ke 30 dnům, jak žádá menšinový kabinet ANO a ČSSD, nebo ke kratší lhůtě. Podle Šimůnka by mohlo jít o kompromis, kdyby dělicí čárou pro počátek rozvolňování byly Velikonoce. Například liberecká organizace navrhuje prodloužení o 14 dní, doplnil Filip.

Výkonný výbor ústředního výboru KSČM tvoří 14 zástupců krajů, předseda strany, místopředsedové a předsedové sněmovní frakce a delegace poslanců v EP. Zda budou poslanci doporučení respektovat, ukáže podle poslance Jiřího Dolejše páteční jednání. „Jednak je tu kladné doporučení výkonného výboru, a pak silně negativní postoj některých kolegů. Takže uvidíme, já osobně jsem na střídačce,“ sdělil Dolejš. Připomenul tak, že hlasovat bude pouze polovina klubu.

Lidovci váhají nad podporou prodloužení nouzového stavu, rozhodnou se podle aktuálních dat

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič uvedl, že členové výboru se většinově spíš kloní k prodloužení nouzového stavu, ale nikoli v nynější podobě opatření. „Vše ještě posoudí klub,“ uzavřel. S vyjádřením chce na výsledek pátečního jednání počkat i místopředseda klubu Leo Luzar. Jak bude hlasovat, nesdělil ani Zdeněk Ondráček, který zastupuje KSČM v ústředním krizovém štábu a v minulých týdnech vystupoval proti postupu kabinetu při zvládání epidemie.

K žádosti menšinového kabinetu hnutí ANO a ČSSD o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 27. dubna se sněmovna vysloví v pátek, vláda zatím podporu dojednanou nemá. Předsedové opozičních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO) jednali ve středu, následně vládu kritizovali za nekoncepční přístup a absenci plánu rozvolnění. Ve čtvrtek část opozice po jednání s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) naznačila možný obrat.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat