Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vykořisťovaní cizinci otročili i ve státních lesích

Česko

  10:00
PRAHA - Případ padesáti jedna dělníků, kteří pracovali v lese až dvanáct hodin denně, žili namačkáni v malých pokojích a pak za to nedostali ani řádně zaplaceno, dostává nový rozměr.

Ilustrační foto foto: ČTK

Ukázalo se, že dělníci z Rumunska, Vietnamu a Slovenska otročili i ve státem spravovaných lesích. Konkrétně na pozemcích, o které se stará podnik Lesy ČR a Krkonošský národní park (KRNAP).

Obě státní organizace se od kauzy distancují. Je to prý zodpovědnost firmy, která pracovní sílu do lesů dodávala. Její vinu už šetří policie. Zástupci společnosti čelí podezření z trestného činu obchodování s lidmi a podvodu.

Jak již LN informovaly, spletitý případ nyní rozmotává protimafiánský útvar a pražská hospodářská kriminálka. Dělníci z Vietnamu, Rumunska a Slovenska tvrdí, že sázeli stromky v lese až dvanáct hodin denně a nedostali za to řádný plat. Kromě toho - alespoň podle výpovědí - často bydleli namačkáni jeden na druhého v maličkých pokojích.

Čtěte komentář Lidových novin

Podle advokáta dělníků Matouše Jíry se zástupci společnosti Affumicata, která si je najala, dopustili podvodu, obchodování s lidmi a účasti na zločinném spolčení. "Zneužili tísně poškozených, a za použití lstí a uvedení v omyl je najali a zlákali k práci," míní Jíra.

Lesy ČR se od kauzy distancují. Zdůvodňují to tím, že si nikdy přímo zahraniční pracovníky nenajaly a případnou odpovědnost tedy nese firma, pro kterou pracovali. Tedy společnost Affumicata, která pak pracovní sílu dodala lesnické společnosti Less.

Ta zakázky na práci v lese vyhrála v tendrech, které vypsal právě KRNAP a Lesy ČR, Vzájemnými vazbami se společnosti ani netají. "Lesnická společnost Less je dlouholetým smluvním partnerem LČR," potvrdil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Na otročení v Česku si stěžuje 51 zahraničních dělníků

  • Panu Langovi z Vietnamu nabízeli v roce 2009 zástupci firmy Affumicata 500 dolarů měsíčně za práci v lese. Ubytování zajištěno, stačí jen podepsat.
  • Nabídku Lang přijal. Do dnešního dne část peněz neviděl. A to i přesto, že pracoval deset hodin denně a bydlel na pokoji o rozloze 30 m čtverečních s pěti dalšími Vietnamci.
  • Stejně jako on se napálily další desítky dělníků. Případy těch, kteří se rozhodli podat trestní oznámení, nyní rozplétá pražská hospodářská kriminálka a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.
  • Celkem si stěžuje 51 dělníků z Vietnamu, Rumunska a Slovenska. "Podezřelí se podle mě dopustili podvodu, obchodování s lidmi a účasti na zločinném spolčení," tvrdí advokát Matouš Jíra.
  • Zástupci firmy, která jim zajistila práci, zneužili tíživé situace dělníků a prakticky je vykořisťovali. Mnozí z cizinců se zadlužili už při samotné cestě do Česka a nakonec i během pobytu v zemi.
  • Podle žalobců bude těžké případ rozmotat. "Je to zatím v šetření. Poškozených je víc a spousta z nich je mimo republiku," řekla Šárka Pokorná z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.
  • Není to poprvé, co se v Česku takový případ objevil. Důkazem je nedávný skandál z Plzeňska: v tamních firmách se proti zotročování vzbouřilo 200 Rumunů.

Rozhovor s bývalým jednatelem firmy Affumicata

LN Jak je možné, že dělníci nedostali za práci zaplaceno?

Byli vypláceni podle tabulek, nebyla stanovena pevná mzda. Ti, kteří pracovali dobře, dostali i řádný plat. Někdy ale došlo k tomu, že když jsme sečetli náklady za ubytování a jídlo, tak dostali jen minimální doplatek.

LN Ubytování údajně bylo špatné. Bydleli v malých pokojích po šesti.

To si nemůžu pamatovat, Vietnamců jsme měli šest set. Ale samozřejmě, že to nebyly apartmány po dvou lidech. Měli tam sociální zařízení i kuchyň.

LN Dělníci tvrdí, že jste jim nezaplatili a ještě je obelhali při podepisování smlouvy.

To bylo v případě Vietnamců, měli podnikatelská víza. Pokud nevěděli, že si mají sami podat daňová přiznání, je to jejich problém. Zejména na nich jsme prodělali několik milionů.