Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Měl nosit úplatky na Homolku. Stíhání ale unikl. Vykrucuje se jako had, zapsal si Dbalý

Česko

  5:00
PRAHA - Měl uplácet, ale v nejnovější vlně obvinění v kauze Homolka nefiguruje. Majitele zdravotnické firmy Hypokramed Vratislava Roubala zachránil čas. Jak v dosud neznámém usnesení konstatují policisté, šéfům nemocnice Vladimíru Dbalému a Michalu Toběrnému odevzdal úplatky ve výši 9 milionů korun. Na manažera však narozdíl od lékařů nedosáhnou: jeho skutek je promlčen.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý foto: Petr TopičMAFRA

Případ se týká zakázek na nákup magnetické rezonance a zobrazovací techniky. Zakázku na magnetickou rezonanci za 74 milionů korun Dbalý Hypokramedu přiklepl v roce 2007. Podle jeho poznámek, z nichž zjevně vycházejí i detektivové, čekal „odměnu“. Jenže domluva s Roubalem poněkud drhla, jak si poznamenal tehdejší šéf Homolky.

‚Přináší moo za Gereo.‘ Dbalého deník zařídil obvinění dalším lidem. I Rittigově spojce

„22.1. 2008 Roubal - dále naprosto nejasné jednání, vykrucuje se jako had z 10 % moo (anglický výraz pro peníze) - pěkná svině, další spolupráci s ním nepředpokládám,“ rozčiloval se Dbalý. Na podnikatele pak s náměstkem Michalem Toběrným tlačili, jak si zapsal.

Lže, jak když tiskne

„5.3. 2008 s M. v Movenpicku meet s Roubalem (kroutí se jak svině), měl se ozvat již začátkem února s dluhem 4M - lže jak když tiskne, ale vyřídí to co nejrychleji,“ popsal v diáři atmosféru setkání.

Jenže ke Dbalého překvapení přinesl Roubal podle zápisek v říjnu 2008 smlouvu na vícepráce za 9 milionů. Lze si jen domýšlet, že jde právě o peníze určené na financování úplatků.

Tehdejší náměstek Nemocnice Na Homolce Michal Toběrný.

Tehdejší šéf Homolky Roubala posléze přitlačil ke zdi, jak uvádí jeho zápisník. „14.1. 2009 Roubal - sděluji mu, že zadržím zbytek platby (9M) do doby, než přinese plnění, slibuje příští týden,“ poznamenal si Dbalý.

Podle Dbalého zápisků Roubal nakonec Dbalému s Toběrným miliony předal, server e15.cz uvedl, že to byly miliony čtyři. Dalších 5 milionů pak podle diáře šéf Hypokramedu přinesl v lednu 2009. „Roubal přináší moo za zbytek intraoperační MRI (rezonance) a PET CT (zobrazovací zařízení) (cca 5M - rozdělení provedu zítra),“ naplánoval Dbalý.

Promlčení trestního stíhání

(1) Trestnost činu zaniká uplynutím promlčecí doby, jež činí

a) dvacet let, jde-li o trestný čin, za který tento zákon ve zvláštní části dovoluje uložení výjimečného trestu a trestný čin spáchaný při vypracování nebo při schvalování privatizačního projektu podle zákona č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění pozdějších předpisů,
b) dvanáct let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně deset let,c) pět let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně tři léta,
d) tři léta u ostatních trestných činů.

(2) Do promlčecí doby se nezapočítává

a) doba, po kterou nebylo možno pachatele postavit před soud pro zákonnou překážku,
b) doba, po kterou se pachatel zdržoval v cizině,
c) zkušební doba podmíněného zastavení trestního stíhání.

(3) Promlčení trestního stíhání se přerušuje

a) sdělením obvinění pro trestný čin, o jehož promlčení jde, jakož i po něm následujícími úkony policejního orgánu, státního zástupce nebo soudu směřujícími k trestnímu stíhání pachatele, nebo
b) spáchal-li pachatel v promlčecí době trestný čin nový, na který tento zákon stanoví trest stejný nebo přísnější.

(4) Přerušením promlčení počíná nová promlčecí doba.

Jeho i náměstka Toběrného protikorupční policie stíhá, pro Roubala si však nepřišla. U jediného z trojice je u něj skutek promlčen. Dozorující státní zástupce Zdeněk Matula se nechtěl případu vyjadřovat. Místo vysvětlení tak pouze odkázal na trestní zákon.

Lékaře stíhat, manažera ne

„Příkladem okolnosti přerušující promlčecí dobu je spáchání nového trestného činu, na který trestní zákon stanovuje trest stejný nebo přísnější,“ ocitoval. V takovém případě pak promlčecí doba běží od nuly, což se týká Dbalého s Toběrným, zatímco Roubala nikoliv.

Exšéf Homolky a jeho náměstek se aktuálně zpovídají u soudu z korupce kvůli digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, Dbalý navíc čelí stíhání kvůli poradenským smlouvám. Přerušení promlčecí doby proto nepřichází v úvahu.

U Roubala je však situace jiná. Údajně zmanipulované tendry spadají do let 2008 a 2009 a podle trestního zákona je tak možný trestný čin promlčen. Za podplacení by mu hrozil jeden rok až šest let. Podle trestního zákoníku tak promlčecí doba trvá pět let.

Obchodník se hájí, že žádné úplatky nedával. A jako všichni ostatní aktéři kauzy Homolka mluví o Dbalého deníku jako o snůšce výmyslů. „Já to sleduji jenom z médií, tohle je nesmysl. Tam se mluví i o drogách a všem možném,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Na to se neodpovídá

Nejdříve popřel, že by ho kvůli Nemocnici Na Homolce policisté kontaktovali, při opakovaném dotazu se rovnou odpovědi vyhnul. „Nezlobte se, já se domnívám, že na takovéto otázky se neodpovídá,“ reagoval pouze. Do hledáčku policie se nicméně Roubal nedostal poprvé, v roce 2011 se zajímala například o zakázku Hypokramedu pro Institut klinické a experimentální medicíny za 47 milionů korun.

Dbalý s Toběrným se k aktuální vlně obvinění nevyjádřili. Vedle výše popsaného případu je kriminalisté nově stíhají kvůli zakázkám na poradenství a IT technologie. Obvinění si vyslechli také Jan Valtr považovaný za pravou ruku lobbisty Ivo Rittiga, šéf softwarové firmy Janigalabs Ladislav Janiga a neurochirurg Nemocnice Na Homolce František Tovaryš. Pětici vyšetřovatelé obvinili z přijetí úplatku, podplacení a porušení povinnosti při správě cizího majetku. (ČTĚTE VÍCE)

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat