Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Výkupné? Něco málo na výdaje

Česko

Somálští piráti propustili ukrajinskou loď MV Faina s nákladem zbraní, kterou zadržovali od září 2008

MOGADIŠO/PRAHA Somálští piráti včera propustili jednu ze svých nejtučnějších kořistí. Ukrajinskou loďMVFaina, která byla plně naložena tanky a zbraněmi, měli i s celou posádkou ve svých rukách od září 2008. Oproti požadovaným 20 milionům dolarů nakonec po měsících vyjednávání plavidlo vydali za výkupné ve výši 3,2 milionu dolarů.

MV Faina na palubě převážela 33 sovětských tanků typu T-72 a velké množství střeliva a munice. Kam cenný náklad směřoval, je doposud předmětem sporu. Keňská vláda tvrdí, že tanky a zbraně nakoupila pro svoji armádu, podle amerických vojenských zdrojů a diplomatů měl ale náklad dorazit přes keňský přístav Mombasa do Súdánu.

Ozbrojení muži se lodi s dvacetičlennou posádkou zmocnili 25. září 2008. Spolu s množstvím dalších lodí, které piráti zajali, kotvila v přístavu Harardhere severně od hlavního města Mogadiša.

„Moc nám nezaplatili“ Podle vyjádření americké armády bylo výkupné pirátům posláno ve středu. Včera brzy ráno pak podle informací z Harardhere začaly skupinky pirátů opouštět loď. Následně jejich zástupci sdělili novinářům, že loď je volná.

„Propustili jsmeMVFainu. Pouze tři chlapi se nemohli rozhodnout a asi hodinu opuštění lodi zdržovali, ale teď už je volná,“ řekl podle BBC mluvčí pirátů Sugule Ali. „Nezaplatili nám žádnou velkou sumu, ale aspoň něco na pokrytí výdajů,“ dodal. „Jeden čas jsme si mysleli, že loď pustíme bez výkupného, ale utratili jsme hodně půjčených peněz za cigarety, kolu a minerálky,“ řekl jeho kolega Ahmed Mohamed Abdi agentuře AFP.

Kapitán zemřel na infarkt Kapitán lodi ruské národnosti zemřel krátce poté, co byla loď zajata. Pravděpodobně podlehl infarktu. Zbytek posádky - 17 Ukrajinců, dva Rusové a jeden Lotyš jsou podle vyjádření ukrajinských úřadů zdraví a v pořádku. Loď nyní zamíří do Mombasy pod ochranou americké armády.

Množství cizích válečných lodí bylo posláno do oblasti, aby monitorovali tamní situaci a aby zkontrolovali, zda náklad zbraní nepadl do rukou somálským povstalcům.

Nyní je prý v hlavním zájmu keňské vlády docílit toho, aby loď bez problémů dorazila do cílové destinace v Keni.

Podle analytiků by Nairobi přivedlo do velkých rozpaků, kdyby náklad skončil v Súdánu. Keňa byla totiž zprostředkovatelem mírové smlouvy v oblasti Jižního Súdánu v roce 2005.

Somálské vody jsou jedny z nejnebezpečnějších na světě kvůli útokům tamních pirátů, kteří útočí především v oblasti Adenského zálivu. Minulý rok piráti vydělali na výkupném desítky milionů dolarů a unesli skoro 50 plavidel. Od začátku letošního roku se nově zmocnili tří lodí a nejméně 13 stále zadržují.

***

Co plavidlo vezlo

* 20člennou posádku * 33 sovětských tanků typu T-72 * velké množství raketometů, ručních zbraní a munice * vedou se spory, kam měl náklad namířeno; Keňa tvrdila, že jej má pro svou armádu, podle zahraničních diplomatů mířily zbraně do Súdánu

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...