22. ledna 2019 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila muže z podvodů za 1,5 miliardy. O peníze připravil přes 5000 lidí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili dvaačtyřicetiletého muže z podvodu se škodou asi 1,5 miliardy korun. Na webu o tom v úterý informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Obviněný podle vyšetřovatelů vylákal peníze od 5400 občanů České republiky, stíhán je na svobodě.

Kromě obvinění z podvodu čelí muž spolu s dalším člověkem také stíhání kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti. V kauze jsou obviněni ještě dva lidé, podle policie se dopustili pokračujícího přečinu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti.

Podle mluvčího muž působil jako osoba jednající mimo jiné za společnosti World System Market, Inc. a WSM Invest Limited se sídly v zahraničí. Policie tvrdí, že nabízel založení obchodního účtu u zahraničních společností za účelem zhodnocení klientských vkladů. Vylákané prostředky pak podle vyšetřovatelů vyváděl z bankovních účtů, přeposílal je mezi dalšími jím ovládanými účty a hradil z nich provozní náklady společností, které řídil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz