Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobrodružství při focení tetřeva? Když ho vylekáte, může ho skolit infarkt

Tetřev hlušec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tetřev hlušec | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA V půl čtvrté ráno vládne v lese ještě tma. A také ticho. Potichu musíte být i vy, pokud zrovna chcete vyfotit tetřeva hlušce. Není to vůbec jednoduchá záležitost.

„Jelení říje a tok tetřeva jsou vrcholným zážitkem, který dnes můžete ve zvířecí říši vyfotit,“ říká fotograf Lidových novin Dan Materna. V šumavských lesích strávil tři dny, vstával před třetí ráno as dlouhým objektivem čekal na tetřeva. Nakonec se dočkal.

Tetřev hlušec je v Česku na seznamu kriticky ohrožených druhů. Jediná přirozená populace hrabavého ptáka se vyskytuje už jen na Šumavě. „Tetřev toká brzo ráno, ještě za tmy, což je výhoda, protože ještě nejsou slyšet zpěvní ptáci. Na rozdíl od tetřívka toká velmi potichu, takže je v tuhle dobu krásně slyšet,“ popisuje Materna. „Je poměrně složité a vlastně tak trochu dobrodružné se k němu dostat. Musíte stát nehybně. V určité fázi toku tetřev prakticky neslyší, proto má také přívlastek hlušec. Když tahle fáze přijde, stihnete udělat třeba dva kroky a přiblížit se. Dostáváte se k němu přískoky,“ říká fotograf.

Přibylo kohoutů, ubylo slepic

Na Šumavě žije nyní kolem pětistovky ptáků. Národní park tady společně s Národním parkem Bavorský les před pěti lety provedl monitorování tetřevů. Tehdy poprvé pomocí sběru trusu, do té doby se jejich počet odhadoval na základě pozorování na tokaništích. Díky sběru trusu a jeho následné genetické analýze jsou čísla přesnější. Stejný monitoring proběhl v rámci česko-bavorského projektu i loni. Výsledky ještě nejsou zcela hotové, ale už teď z nich vyplývá, že populace za posledních pět let zůstala téměř stejná, na obou stranách hranic je dohromady mezi 490 a 550 jedinci.

Když tetřeva vylekáte, může ho skolit infarkt
V určité fázi toku tetřev prakticky neslyší, proto má také přívlastek hlušec.

„Z genetické analýzy lze zjistit nejen to, že jde o rozdílné jedince, ale i zda jsou příbuzní, jaké mají pohlaví, a díky hladině stresového hormonu lze určit i to, jak jsou ovlivnění kvalitou biotopu, tedy turismem či intenzivním lesnictvím,“ řekl LN náměstek ředitele Národního parku Šumava Martin Starý. Přestože ptáků je v podstatě stejný počet, k dílčím změnám přece jen došlo – oproti minulému šetření přibylo v populaci kohoutů a ubylo slepic. „Samců je podle posledních výsledků dvakrát až třikrát větší podíl než samic,“ dodává Starý.

Maternovi se podařilo tetřeva vyfotit i díky vstřícnosti myslivců, kteří mu poradili, kde mají tetřevi tokaniště. A ta jsou i mimo území národního parku. Na jaře se na tokaništích ptáci slétají za účelem rozmnožování. Pokud místo není nijak narušené, zůstává stejné, tetřevi se totiž vracejí do téže lokality dokonce i po staletí. „Člověk musí být hlavně opatrný, aby je nevyplašil,“ líčí fotograf.

V Česku byl dlouho rozšířený

Tetřeva hlušce ohrožuje několik faktorů. „Má velmi specifické nároky na prostředí, ve kterém žije. Je obyvatelem horských smrčin, potřebuje velmi světlé, řídké, přirozené smrčiny, které jsou na Šumavě v nejvyšších polohách. I to je jeden z důvodů, proč vymizel. Dříve byly lesy mnohem řidší,“ líčí Starý. Tetřevi jsou ale velmi citliví i na stres, vadí jim blízké turistické stezky. „Jsou na stres hodně náchylní, což se projevuje mimo jiné i ve velmi obtížném umělém odchovu,“ popisuje Starý. Vystresovaný tetřev může dostat i infarkt.

Fotograf Lidových novin Dan Materna.

Fotograf Lidových novin Dan Materna.

Tetřev přitom v Česku dlouho platil za rozšířeného ptáka. Od počátku 19. století ho hojně lovila šlechta a tetřev se řadil mezi vysokou zvěř – historicky se totiž zvěř dělila podle toho, kdo ji směl lovit. Opeřenec začal z českých lesů mizet v 50. letech 20. století. Lovit se přestal v roce 1979.

Slavným se stal spolu s datlíkem tříprstým i díky prezidentovi Miloši Zemanovi, který ho měl na mušce – té pomyslné – už několikrát. Tetřev a datlík jsou podle Zemana považováni za nejdůležitější obyvatele Šumavy. Před sedmi lety si tetřeva vypůjčili na transparent aktivisté. S jeho fotkou a nápisem „Neberte mi můj domov“ demonstrovali proti kácení stromů v chráněných oblastech národního parku.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.