Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

VÝLET Jáchymovským peklem po stopách vězňů

Česko

Středně obtížná stezka kolem uranových dolů v Krušných horách je vhodná pro pěší, v zimě pro běžkaře. Po dešti není příliš schůdná.

Svah Krušných hor severně od Ostrova nad Ohří byl až do 16. století jen řídce osídlen. Objev ložisek stříbrné rudy vedl k založení hornické osady pojmenované podle sv. Jáchyma. Počátkem 16. století se tu razily slavné jáchymovské tolary.

Teprve později se začaly těžit i rudy dalších kovů – olova, zinku a posléze uranu. Důl Svornost v Jáchymově je nejstarším uranovým dolem na světě. Objev radia se podařil Marii Curie právě při zkoumání jáchymovského uranu.

Po 2. světové válce se uran stal strategickou surovinou a jeho těžba prudce stoupala. Nedostávalo se pracovníků, a tak v jáchymovských dolech pracovali němečtí váleční zajatci. Od roku 1949 zde byly zřizovány vězeňské tábory, kam byli často posíláni političtí vězni. Do roku 1961 jimi prošlo na 65 tisíc vězňů. Po dolech zbyly odvaly – hromady hlušiny. V dobách těžby se tu nacházely desítky druhů minerálů, některé se dají sbírat ještě dnes.

Stezka začíná u památníku se jmény vězeňských táborů v okolí Jáchymova a Horního Slavkova. Po vlastních táborech tu mnoho nezbylo. Rekonstruováno je strmé schodiště s 250 schody, kterému se říkalo mauthausenské. Spojovalo tábor Svornost se stejnojmenným dolem. Na obou koncích stála strážní stanoviště. V září 1950 se odtud pokusili utéct dva vězňové, byli však dopadeni a zastřeleni.

Ve zdejších původních lesích převládal buk lesní s příměsí smrku ztepilého a jedle bělokoré. V současnosti jsou však skoro všude smrkové monokultury. Na březích potoků roste nápadný mléčivec alpský a několik druhů kapradin.

***

O autorovi| Text a foto z knihy Karel Drábek: Naučné stezky a trasy III, Karlovarský a Plzeňský kraj, vydalo nakladatelství Dokořán 2005. www.dokoran.cz