130 let

VÝLET Lužním lesem po proudu Úhlavy

Česko

Snadná stezka pro pěší a v zimě pro běžkaře zpřístupňuje přírodní partie říční nivy na horním toku Úhlavy. Výchozím bodem je šumavská obec Hamry.

Hlavní řeka královského hvozdu Úhlava pramení na západním svahu Pancíře, vlastně tam vzniká z několika drobných potůčků. Vyhloubila Brčálnické údolí, které je nejhlubším údolím na Šumavě. Přírodní rezervace Úhlavský luh byla vyhlášena Správou národního parku Šumava a CHKO Šumava v roce 2003, má rozlohu 50 hektarů. Celé území bylo ponecháno bez hospodářského využití, takže umožňuje studium přírodní dynamiky. Vrcholné stadium postupných změn přírodních složek se nazývá klimax. Zde by to byl horský smíšený les a smíšený lužní les. Postupný vývoj společenstev se nazývá sukcese. Na území pronikají odolné pionýrské druhy, zde většinou břízy, vrby a olše. Nejdříve rostou ve skupinách, ty se postupně spojují a vznikají pionýrské lesy, ve kterých se hromadí živiny z odumřelých rozpadlých stromů.

Takové prostředí již umožňuje nástup klimaxových druhů, které po desítkách, mnohdy i po stovkách let pionýrské druhy zcela vytlačí. Nakonec vznikne prales podobný původním šumavským pralesům. Jeho přesnou podobu však budou moci prostudovat až příští generace.

Dnes rostou v Úhlavském luhu především bříza, osika, vrba a olše. Uplatňují se i dřeviny druhého sledu – jasan, javor, dub, smrk a jilm. Les je rozrůzněn v jednotlivá patra, najdeme tu jak mladé semenáčky, tak starší stromy. Z lesa vyčnívají koruny až 200 let starých jedinců.

V čisté vodě Úhlavy žije pstruh potoční, loví zde celoevropsky chráněná vydra říční, hodně se vyskytuje konipas horský, skorec vodní a ledňáček říční.

***

Text a foto z knihy Karel Drábek: Naučné stezky a trasy III. Karlovarský a Plzeňský kraj, vydalo nakladatelství Dokořán 2008. www.dokoran.cz

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás