Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

VÝLET: Okolo lesního rybníku k hradu Lukov

Česko

Naučná stezka Lukov je vhodná zejména pro zdatné pěší turisty. V polovině trasy je čeká více než dvoukilometrové stoupání a stejně náročný je také závěr cesty. Odměnou na konci putování je pohled na středověký hrad Lukov.

Severně od Zlína je zalesněná vrchovina Hostýnských vrchů. Vrcholové partie tvoří pískovce a slepence, v nižších polohách i jílovce a jemnozrnné slepence. Původně se všechny tyto horniny usadily jako štěrky, písky a jíly v třetihorním moři. Ještě v třetihorách byly v důsledku srážky africké a severoevropské desky vyzdviženy a nasunuty na svá současná místa.

Lavice hrubozrnných slepenců a pískovců (lukovské vrstvy) jsou u stezky nejlépe odkryty na vrcholu hřbetu na místě zvaném Králky. Skály tu jsou vysoké až 10 m. Ve skalách jsou vyhloubeny sedačky, podle lidové pověsti zde zasedalo valašské lovčí právo.

Na začátku stezka vede kolem lesního rybníku Bezedník. V jeho čisté vodě se rozmnožují obojživelníci, hned vedle v Bukovském potoce žijí raci. Dříve zde bylo rybníčků víc, majitelé panství z hraběcího rodu Seilernů v nich odchovávali pstruží plůdek. Studánky a prameny však mají nestálou vydatnost, a tak musel být odchov nakonec zrušen.

Stejně jako všude jinde i zde jsou nejčastějšími lesy uměle vysazené smrčiny. Najdeme zde však i přirozené lesy, které hlavně ve vrcholových partiích mají dokonce pralesový charakter. Na takových místech jsou bučiny s přimíšenými duby a smrky nebo lipové javořiny.

Stezka končí u hradu Lukov, který byl pravděpodobně vystavěn již ve 13. století. Patřil zřejmě mezi královské hrady. Karel IV. ve svém vlastním životopise píše, že se mu jej podařilo připojit zpět k majetku koruny. Hradem a jeho blízkým okolím vedou dvě další naučné stezky.

***

Severně 12,1 km příroda, od obce Lukov 70 zastávek historie

Hrad Lukov čas pro prohlídku: informační tabule, 5 hodin turistické značky

Náročnost: střední, autobus Lukov GPS N49 17.891 pro pěší E17 43.659

Autor: