Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

VÝLET: Opuštěným lomem do druhohor

Česko

Naučná stezka Turold představuje pestrost Chráněné krajinné oblasti Pálava. Trasa vede po zarovnané lomové navážce a lze ji označit jako bezbariérovou.

Nápadné kopce na samém jihu Moravy na první pohled představují ve zdejší krajině něco neobvyklého. Geologicky patří ke Karpatům. V druhohorách vznikly nynější vápence v teplém moři, v třetihorách byly vyvrásněny a vystupovaly z moře jako ostrovy. Teplé, k jihu ukloněné stráně jsou ideálním stanovištěm teplomilné a stepní květeny. Vápnitá, úrodná půda je základem pěstování zdejšího vynikajícího vína.

Toto území přitahovalo člověka od nepaměti. Lovci ze starší doby kamenné z okolí Dolních Věstonic a Pavlova po sobě zanechali památky v podobě sošek (známá je Věstonická venuše, byly však nalezeny i sošky zvířat). Vytvářeli je na svou dobu neobvyklou technikou - vypálením z hlíny. O lovecké zručnosti svědčí i odpadní jámy, plné kostí ulovených zvířat.

Mikulovští jeskyňáři objevili v roce 1951 jeskynní systém nazvaný Na Turoldu. Chodby mají délku několik set metrů. Jeskynní stěny a stropy jsou rozleptány do drobných dutinek, místy pokryty hráškovitými útvary a drobnými krystalky krystalického vápence. Jeskyně jsou přístupné pouze od května do října.

Naučná stezka Turold v miniatuře ukazuje pestrost Chráněné krajinné oblasti Pálava. V jurských vápencích na dně lomu lze najít i zkameněliny měkkýšů, ramenonožců a korálů. Z lomových stěn se ani nepokoušejte něco získat. Je to zakázané (jste v chráněném území) a zbytečné - z pevné horniny stejně nic nezískáte.

Cesta vede po zarovnané lomové navážce a lze ji označit jako bezbariérovou. Součástí stezky je i geologická expozice, ve které jsou vystaveny velké bloky hornin z celé republiky.

O autorovi| Text a foto Karel Drábek

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!