Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VÝLET: Rybníky v lese a zaniklá vesnice

Česko

Snadná naučná stezka zavede pěší i cyklisty k rybníkům u Slavonic i k pozůstatkům středověké osady Pfaffenschlag, kterou založil ve 13. století farář.

Rybniční soustava u Slavonic začíná rybníkem Velký Troubný, pokračuje Dolní Šatlavou (nad kterou je Horní Šatlava), Dědkovým rybníkem, Vožralým rybníkem a Protrženým rybníkem směrem ke Slavonicím.

U rybníků najdeme dokonale odborně zpracované informační panely instalované Moravským zemským muzeem. Nyní je však nikdo neudržuje. Trasa stezky není v krajině vyznačena.

U Slavonic leží i řada menších rybníků. K takovým patří i rybníček na místě bývalé vesnice Pfaffenschlag. Předpokládá se, že v prostoru původního slovanského sídliště z 11. století založil ve 13. století slavonický farář vesnici Pfaffenschlag. Zanikla v 15. století během husitských válek. Pro obyvatele vesnice katastrofa, pro archeology pravý poklad. Právě na takových místech mohou dokonale prostudovat středověký život.

Rybník, který je zde dnes, nemá s někdejší vesnicí nic společného. Přestože vypadá jako návesní rybníček, byl založen až v roce 1483, kdy již vesnice neexistovala.

Pfaffenschlagem protékal potok, domy stály na obou jeho březích. Tím vznikla nepravá náves. Stavení stála ve dvou řadách: Na pravém břehu potoka velké domy se štíty obrácenými k potoku, na levém usedlosti, i menší domy. Stranou od obou řad stály tři dvojdílné domy, u kterých se nenašly hospodářské objekty. Zjistilo se také, že zdejší lidé pěstovali pšenici, žito, oves, proso, hrách, vikev, třešeň, rybíz a vlašský ořech.

Pfaffenschlag je po ukončení archeologického výzkumu zakonzervován a volně přístupný. Jinde v Evropě by to však byla významná turistická atrakce.

O autorovi| Text a foto z knihy Karel Drábek: Naučné stezky a trasy II. Jihočeský kraj, vydalo nakladatelství Dokořán 2007. www.dokoran.cz

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Generální finanční ředitelství
referent/ka v Oddělení vymáhacím (260428)

Generální finanční ředitelství
Liberecký kraj
nabízený plat: 19 730 - 28 920 Kč