Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VÝLET: Vyhlídka z Petrohradu

Česko

Snadná trasa pro pěší a cyklisty. Pokud si netroufáte na cestu dlouhou 15 kilometrů, lze okruh rozdělit do dvou částí.

Jesenice vznikla jako trhová ves na křižovatce cest z Prahy do Chebu a z Plzně do Žatce. V roce 1409 jí byla udělena městská práva. Kostel sv. Petra a Pavla byl založen jako románský, pravděpodobně v 11. století. Dvakrát byl barokně přestavován.

Severně od Jesenice je v údolí Lučního potoka hranice mezi fytogeografickými celky – teplým pannonikem a chladnějším hercynikem. Je to území, kde se obě skupiny mísí. Rostlinstvo je zde proto druhově velmi pestré, jen chráněných druhů tu najdeme 20. Stezka vede kolem mokřadní louky, která se na podzim fialově zbarvuje květy ocúnů.

Většina lesů na Jesenicku jsou uměle vysazené smrky a borovice, sem tam s modřínem, na místě původních květnatých bučin. Petrohrad je zřícenina gotického hradu, založeného Petrem z Janovic roku 1360. V polovině 16. století byl již opuštěný a pustý. Váže se k němu pověst o velkém pokladu, který má být ukrytý ve sklepení. Z hradu se zachovala zeď s kamennými schůdky, která slouží jako výhled.

Pod hradem si nechal v druhé polovině 16. století Jaroslav Libštejn z Kolovrat vystavět zámek. Po Bílé hoře získali panství Černínové. Zámek přestavěli a založili anglický park s výhledy, romantickými stavbami a rybníčky. Do dnešní doby se nezachovaly, zbyly tu však dřeviny. Najdeme jich tu 122 druhů, domácích i dovezených. Zámek je pro veřejnost nepřístupný.

Jedinou vesnicí na trase stezky jsou Krty. Původním půdorysem obce je slovanská okrouhlice, proto také má nezastavěný střed.

O autorovi| Text a foto z knihy Karel Drábek: Naučné stezky a trasy I. – Praha a Středočeský kraj, vydalo nakladatelství Dokořán. www.dokoran.cz