Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VÝLET: Za nejstaršími horninami v republice

Česko

Kamenná moře a malebné skalky najdete na naučné stezce Březina. Skalní útvary jsou z nejstarší horniny u nás, tzv. moldanubické ruly. Vznikla přibližně před jednou miliardou let.

Naši předkové odvedli při těžbě zlata čistou práci. Po zlatonosné hornině zbyla jen rýha v zemi, důlní díla jsou zavalená a hromady zlatonosného písku důkladně přebrané. Nedělejte si marné naděje, zlato už nenajdete. Pro sběratele je však na naučné stezce Březina specialita - unikátní naleziště andaluzitu, který v sobě někdy uzavírá až půl centimetru velká korundová zrna. V každém případě si nasbíráte živce, křemen, skoryly a biotit, při troše štěstí i zmíněný andaluzit, krystaly záhnědy nebo růženín.

Na trase jdeme kolem zříceniny hradu Orlík, který nesl do konce 15. století jméno Humpolec. Hrad vznikl na začátku 14. století, později přibylo předhradí a změny doznalo i opevnění. Velká obytná budova pochází ze 16. století, ke konci 17. století byl již hrad opuštěn. Celá zřícenina byla zabezpečena a zakonzervována v letech 1913 - 1918. Při vykopávkách roku 1939 se podařilo odkrýt hradní klenuté sklepy. Nyní je nejnápadnější zbytek hranolovité věže, brána a zbytky obytných budov.

Poslední zastávkou je židovský hřbitov. Jako každý židovský hřbitov se na první pohled liší od hřbitovů křesťanských. Pokud se zde na chvíli zastavíte, postupně přestanete vnímat vnější rozdíly a uvědomíte si, že mezi lidmi je mnohem víc společného, než rozdílného.

Problémem je, kdy se na stezku vydat. Důlní díla a lomy jsou nejnápadnější v době, kdy opadá listí, tedy na podzim a v zimě. Hrad je přístupný v letní turistické sezóně. Houby zde rostou nejvíce na podzim, a na jaře jsou lesy nejkrásnější. Jméno stezky je odvozeno od pana Otakara Březiny - prvního ředitele rolnickolnářské školy v Humpolci.

***

Humpolec - park

Humpolec - park

(okruh)

Stezka pro pěší,

středně náročná

6,7 km

16 zastávek

čas prohlídy 2 hodiny, doba

návštěvy bez omezení

autobus, vlak

Humpolec

historie, geologie,

ekologie

informační tabule,

značky naučné stezky

N49 32.507

E15 22.022

Autor: