O osudu rebelů rozhodne v neděli republiková rada, která straníky buď definitivně vyloučí, nebo doporučení revizní komise zamítne.
Podle Rokose jednali straníci, kteří jsou členy frakce Demokratická výzva, v rozporu se stanovami. "Jestli tento návrh je adekvátní, tak to je na posouzení republikové rady, která o tom bude rozhodovat," dodal.
Členové frakce s rozhodnutím nesouhlasí. Věří, že republiková rada návrh revizní komise nevyslyší, řekla novinářům zakladatelka Demokratické výzvy Kuchtová. Rozhodnutí je prý pro ni jako pro člověka, který ve straně šest let tvrdě pracoval, obrovským zklamáním. "Neuvěřitelné, že lidi, se kterými já jsem pracovala už mnoho let na tom, abychom se dostali do parlamentu..., tito lidé zvedli ruku pro mé vyloučení a pro vyloučení mých kolegyň," uvedla.
Páteční zavřené jednání bylo podle jeho účastníků emotivní. "Kolik jste za to dostala zaplaceno," křičel po skončení mluvčí frakce Martin Čáslavka na odcházející členku komise a ředitelku České inspekce životního prostředí Evu Tylovou. "Ujely mi nervy," vysvětloval pak novinářům. I Čáslavku navrhla komise vyloučit.
Frakce sdružuje kritiky Martina Bursíka
Revizní komise už minulý týden konstatovala, že vedení frakce chybovalo, když vystupovalo na veřejnosti, používalo znak strany a založilo vlastní webovou stránku.
Při rozhodování komise sehrálo roli i podezření, že členové frakce zakládají novou stranu. "Na ministerstvu vnitra už leží žádost o registraci nové strany. Domníváme se, že za ní stojí tito lidé," řekl po jednání jeden z účastníků dnešního zasedání. Server Týden.cz dnes uvedl, že žádost o registraci Demokratické strany zelených podal bývalý šéf krajské organizace zelených v Liberci Jan Vondrouš, který tento týden na protest proti Bursíkově politice vystoupil ze Strany zelených.
Frakce vznikla koncem ledna a sdružuje vnitrostranické kritiky předsedy strany Martina Bursíka. Vztahy mezi vedením SZ a členy frakce se vyhrotily při schvalování kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Čáslavka tvrdí, že od vedení strany obdrželi členové frakce nabídku, že pokud ji zruší, mohou doufat v zisk předních míst na kandidátce. Protože ale neustoupili, nikdo z frakce neuspěl navzdory podpoře, kterou vyjadřovaly před volbou jejím kandidátům kraje.
Frakci při jejím vzniku před měsícem podpořilo asi 25 Bursíkových oponentů, kteří již dříve podepsali výzvu předsednictvu strany k vnitrostranickému dialogu. Podle Kuchtové chce být frakce programovou protiváhou vedení zelených. Měla by přispět k tomu, aby ze strany neodcházeli její členové, a pomoci jí získat více voličů.